Ön a legnagyobb magyartól

images.jpgA magyar nyelvközösségben a középkorban a tegezés volt az általános. A rétegződő feudális társadalomban igény volt a rangkülönbségnek a tiszteletadás nyelvi formában való kifejezésére. A magasabb társadalmi helyzetűeknek, a tanultabbaknak, az idősebbeknek kijáró tisztelet jeleként alakult ki a magázás. A 17. században jelent meg a maga személyes névmás, a 19. században pedig Széchenyinek köszönhetően az ön.

Előfordult már nemegyszer, hogy tegezve köszöntött és szólított meg egy fiatal hölgy a boltban, ilyenkor én hangsúlyosan „kezitcsókolomoztam” és önöztem. Volt, aki értett belőle. Igaz, nem csak a tegezés sérthet olyan helyzetben, ahol magázódni kellene, hanem bizonyos esetekben a magázás is sértő lehet, mert beszélgetőpartnerünknek azt üzenjük vele, hogy nem vagyunk elég jóban.

Bizonyára sokan ismerik Karinthy Frigyes: Tegezés című novelláját, amelyben a két szereplő nem tudja eldönteni, hogy magázzák vagy tegezzék egymást. Egy kicsit erre hajaz az alábbi párbeszéd, azonban itt külön jelentősége van annak, hogy magázó vagy tegező a forma. Íme:

A vezérigazgató aggódik egyik fiatal kollégája miatt, aki délben egy időre mindig eltűnik a munkahelyről. Elhatározza, hogy utánajár, és magánnyomozót fogad!
A nyomozónő annak rendje-módja szerint követi a megfigyelendő személyt, mikor délben elhagyja az épületet. Másnap a vezérigazgató szobájába siet, hogy beszámoljon a tapasztaltakról.
‒  Kovács úr a szokásos módon délben elhagyta az épületet, majd elhajtott a kocsijával a házához. Megebédelt az otthonában, majd szeretkezett a feleségével. Ezután elszívott néhányat a kiváló minőségű szivarjai közül. Végül visszatért a munkába.
‒ Akkor semmi gond, végül is ezt az ebédidejében megteheti. Én meg már valami rossztól féltem…
‒  Öööö… uram, megengedi, hogy tegezzem?

‒  Hát… Persze, miért is ne?

‒ Akkor hadd mondjam el ismét. Kovács úr a szokásos módon délben elhagyta az épületet, majd elhajtott a kocsiddal a házadhoz. Megebédelt az otthonodban, majd szeretkezett a feleségeddel. Ezután elszívott néhányat a kiváló minőségű szivarjaid közül. Végül visszatért a munkába…

Micsoda különbség! Mondhatjuk…

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése