Hargitai Ferenc

Nyugdíjas pilóta,

Nyíregyháza

szszb_04-54_hargitai_ferenc.jpgAnnál szebb dolgot el sem képzelhet az ember, mint egy repülőgép fedélzetén a magasba emelkedni, versenyre kelni a madarakkal, integetni a felhőknek, és a bennünket körülölelő világot a magasból szemlélni. Mintegy felülemelkedni a problémákon… Tinédzserkorában átérezte: a repülés semmihez sem hasonlítható és az életét is kész feltenni erre a hivatásra. Most, amikor a nyugállományú Hargitai Ferenccel rakjuk össze élete eddigi filmkockáit, az a belső derű hatja át szavait, amit csak egy rendkívül sikeres életpálya adhat.

Hol kezdjük? Hisz a repülés terén szinte mindent elért a még ma is egyenes tartású, jó kiállású férfi. Az évtizedeken át a vérébe ivódott fegyelem, a koncentrálás, a lényeglátás, a mindig új ismeretek megszerzésére irányuló törekvés örökifjúvá tette. Talán ha nem udvarol a szomszédjukba Pálóczi Ferenc törzsőrmester és nem repülővel jön szíve hölgyéhez, később kerül kapcsolatba a levegőéggel Hargitai Ferenc. Később ez a tiszthelyettes a parancsnoka lett, amikor műrepülő pilótaként rajzolta a figurákat a légtérben.

Édesapja, Hargitai Ignác főmozdonyvezető és édesanyja, Móczik Erzsébet háztartásbeli eleinte óvta ettől a veszélyes sporttól a fiút, de mindhiába. Nővére, Valéria olasz férfihoz ment feleségül, és az USA-ban telepedett le. Katalin Budapesten lakik, Gyula bátyja folytatta a dédapáig visszatekintő vasutashagyományt. A szülők a gyerekek boldogságát a választható szakmára is értették, s ezért már igen fiatal korától hódolhatott nagy szenvedélyének Ferenc. Huszonegy évesen az egyik legfiatalabb oktatóként nála idősebbeknek tanította a motorosrepülőgép-vezetést. Igen jó szakmai és baráti kapcsolatot alakított ki Paucsó Gábor és Kotrás Gábor oktatókkal.

Hajdúszoboszlóra került, kitűnő légkörben végezhette munkáját. Berepülő pilótaként is tevékenykedett, és a mezőgazdaságban használatos, majdnem minden géptípussal dolgozott. Külföldre járhatott, Mielecben új, Trencsényben és Harkovban javított gépeket vehetett át. Az ötvenes évek elején ez igen privilegizált helyzetet jelentett. Összetartó, egymásért és a repülésért mindenre kész közösség tagjának érezhette magát. Megjegyzi: az ’56-os forradalom alatt egy pilóta sem hagyta el az országot repülőgéppel, noha számos lehetőség kínálkozott volna rá…

Később rajparancsnoknak vezényelték a dunakeszi iskolára, polgári rendfokozatot kapott, majd másfél évre a Magyar Repülő Szövetség országos központjában dolgozott. A néphadsereg kunmadarasi repülőterén egy bombázóezred hajtogató és beugró ejtőernyőse lett. Ez azt jelenti, hogy a bombázó négyfős személyzetének ernyőit hajtogatta, és próbálta ki elsőként a gyakorlatban. Végigtekeregte az országot, mert később Berettyóújfalura helyezték, a növendékképzésben kapott rangos feladatot. Egy nyíregyházi légi katasztrófa után Hargitai Ferencet nevezték ki a repülőtér parancsnokának 1956-ban.

Együtt dolgozhatott dr. Nagy Bálinttal, aki a mezőgazdasági repülés egyik atyjának számított, és Fazekas Józseffel, aki a MÉM RSZ főigazgatója, majd a Malév vezérigazgató-helyettese lett. Reptérparancsnokként a motoros-, a vitorlázó- és az ejtőernyős-oktatás bővítését, a reptér karbantartását és fejlesztését tűzte célul. A hírrendszer kiépítésében igen komoly érdemeket szerzett itt megyénk szülötte, Kocsis János vezérőrnagy, a csapatrepülők parancsnoka. Örül annak, hogy együtt dolgozhatott Kovács György ejtőernyőssel és Rozman Gyula repülőgépvezető-oktatóval.

A külföldi országokban bizonyára nem ezért, hanem a világhírű műrepülő hármas, Molnár, Pászti és Tóth felfedezéséért és kiképzéséért ismerik Hargitai Ferenc nevét.

Ez a kötelék az 1982-es osztrák műrepülő vb-n mutatkozott be és aratott osztatlan elismerést. Nem csoda, hisz időnként félméteres szárnytávolság mellett hajtják végre a lélegzetelállító figurákat, s a békéscsabai vb-n negyedik lett a magyar csapat. Ma már nem versenyeznek, de bemutatóikat népes közönség érdeklődése kíséri. Nem véletlenül lehetett a magyar műrepülőválogatott vezetőedzője Hargitai Ferenc. Nyugállományba ’83-ban vonult, de edzőként még ’86-ig tevékenykedett. Együtt dolgozott a békéscsabai repülőtéren Farkas Bertalannal, megyénk űrhajósával és Magyari Béla kiképzett űrhajóssal.

A Munka Érdemrend arany és ezüst fokozatával, a Haza Szolgálatáért Érdeméremmel, az Árvízvédelemért kitüntetéssel és a repülés terén elévülhetetlen érdemeiért Nagyváthi János Emlékplakettel ismerték el átlagon felüli tevékenységét. Megkapta a Nemzetközi Repülőszövetség diplomáját, a Paul Tissandier-díjat. Felesége Szommer Margit orvosírnok, Zita lánya Pesten él, két unokája van: Attila az idegen nyelvekért lelkesedik, Ádám sikeresen dzsúdózik. Most már imád kertészkedni a sóstóhegyi hobbitelken, de három évig azt sem tudta, hol vették a kertet.

Mint mondja, rendkívül elégedett ember, mert világéletében azzal foglalkozhatott, ami a szívéhez a legközelebb állt. Ennél szebb életutat nem is kívánhatott volna magának…

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 4. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1996.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése

Emlék

Ősz Zoltán alkotása 25×30 cm, pasztell. 2024 “Jaj, a gyerekkor mily tündéri kor volt: egy ködbe olvadt álom és való, ha hullt a hó az égből, porcukor volt, s a... Tartalom megtekintése

Csend a sziklák tövében

Biszák László alkotása 35x60cm. Lüktető  világunk   tele  van  meglepetéssel,  olyannyira,  hogy  belefér  bármilyen  szokatlan  torz,  pszicho,  sci fi,  csak  rettentsen! Nehéz  elhatárolódni,  nehéz kimaradni,  így  azután     egyszer... Tartalom megtekintése