Ősz Zoltán alkotása Petőfi Sándor: ALKONY (részlet) Olyan a nap, mint a hervadt rózsa, Lankadtan bocsátja le fejét; Levelei, a halvány sugárok, Bús mosollyal hullnak róla szét. Néma, csendes a... Tartalom megtekintése
Dr. Szántó Marianna
Aljegyző,
Encs
Fiatal, agilis, emberszerető, a szakmájából kiválóan felkészült szakember. Mindemellett megbízható, jó kommunikációs készséggel rendelkezik, és szívesen dolgozik csapatban, ahol igyekszik jó „csapatjátékossá” válni.
1972. április 15-én született Szikszón egy háromgyermekes család második gyermekeként. Édesapja az Encs és Vidéke ÁFÉSZ raktárosa volt, ma már nyugdíjas. Édesanyja, aki munkája mellett a három gyermek nevelésével foglalatoskodott, már nem él. Lajos bátyja a Mérai Önkormányzat Polgármesteri Hivatalának jegyzője, Róbert öccse Rendőrtiszti Főiskolát végzett, és az Encs Városi Rendőrkapitányság alosztályvezetője.
Szántó Marianna jeles tanulóként elsősorban a matematikát, a fizikát és a kémiát kedvelte, de szerette a magyart és a történelmet is. Emellett rendszeresen sportolt: versenyszerűen tornázott és kézilabdázott. Énekkaros volt, és a rajzversenyek állandó résztvevőjeként képzőművészeti ismereteit is gyarapította, a magyar kultúra napja alkalmából szervezett Édes anyanyelvünk versenyen többször is részt vett. A helyi Váci Mihály Gimnáziumban folytatott középiskolai tanulmányai során nagy tapasztalatú és nagy tudású oktatók sora (többek között Zimányi Lászlóné, Kalocsai Klára, Hronyecz Gabriella, dr. Styaszny Sándor) gondoskodott arról, hogy a lehető legtöbb tudással vértezze föl magát. Hosszú időn keresztül matematika–fizika szakos tanári pályára készült, de az utolsó pillanatban mégis a Miskolci Egyetem Jogi Karára adta be jelentkezését. Már az első félév után tanulmányi szerződést kötött az Encsi Polgármesteri Hivatallal, és ezt a döntését a mai napig nem bánta meg, hiszen harmadéves korától érdeklődése a közigazgatási jog felé tendált, és végül ebből írta szakdolgozatát is.
1995-ben vehette át egyetemi diplomáját, és azóta Encs az első és egyetlen munkahelye. A titkársági irodán kezdett, majd egy fél év után átkérte magát az igazgatási osztályra, ahol a lényegesen nagyobb ügyfélforgalom lehetővé tette számára az emberekkel, ügyfelekkel való közvetlen találkozást, foglalkozást. 1998. július 1-jén nevezték ki aljegyzőnek. Feladata mindenekelőtt, hogy a jegyző távolléte esetén ellássa a jegyzői hatáskörbe tartozó feladatokat. Vezeti a titkársági irodát, és külön személyzeti ügyintéző hiányában ellátja mind a jegyzői, mind a polgármesteri munkáltatói jogkörbe tartozó dolgozók személyzeti anyagainak kezelésével kapcsolatos munkát is.
Hivatali munkájának meghatározó eleme a testületi ülések anyagainak előkészítése, rendelettervezetek, határozati javaslatok készítése, az ülések jegyzőkönyvének vezetése. Részt vesz a képviselő-testület bizottságainak ülésein, közreműködik a viták lefolytatásában. Időközben szakmailag is továbbképezte magát, 2000-ben egységes jogi szakvizsgát tett.
„A hét három napján ügyfeleket fogadok, rendszeresen sorban állnak az ajtóm előtt. Igyekszem mindenkit meghallgatni – mondja dr. Szántó Marianna. – Az a tapasztalatom, hogy az emberek sokszor csak egy megértő, jó szóra vágynak. Így aztán nálunk lehetetlen betartani a hivatalos munkaidőt. Ehhez a munkához óriási kitartás, elkötelezettség kell, e nélkül senki sem marad meg hosszú távon a közigazgatásban. A munkám iránti szeretet tart a pályán. Úgy látom, ma már jelentős túlképzés van a jogi karokon, és az államigazgatásban elsősorban az Államigazgatási Főiskolán végzett hallgatók kerülnek előtérbe.”
Férje, Szakács István a Debreceni Agrártudományi Egyetemen végzett, előbb végzettségének megfelelően egy konzervipari cégnél dolgozott üzemvezető-helyettesként, majd jókora vargabetűt írva, a szükséges szakképesítés megszerzése után, ma már az Encs Városi Rendőrkapitányság kiemelt főnyomozója. Szabad idejében a festészet művészetének, a fafaragásnak és a vadászatnak hódol. 1994-ben kötött házasságukból két gyermekük született: Levente 1996-ban, ő most második osztályos általános iskolai tanuló. Örökölve a szülői géneket a képzőművészetekben járatos, jól szaval és „otthon van” a matematikában is. Mátyás 2000-ben jött a világra, jelenleg középső csoportos az oviban.
Szántó Marianna ma is „jó barátságban van” a könyvekkel, elsősorban a szórakoztató irodalmat kedveli, mely segít levezetni az egész napi stresszt. A Magyar Könyvklub tagja, így garantált a folyamatos utánpótlás olvasnivalóból. Szívesen kirándul, természetesen a családdal. Gyakran megfordulnak a Cserehát és Zemplén várromjainál és Telkibánya környékén, ám ha csak két-három szabad órájuk akad, akkor kiruccannak a közeli Aranyosba, hogy a természet szépségeiben gyönyörködve feledkezzenek el a mindennapok nehézségeiről. Eddigi életútjával elégedett, úgy érzi sikerült olyan hivatásra lelnie, ahol értelmes munkát végezhet, és emberekkel dolgozhat. Magánéletében elsősorban gyermekei sorsa izgatja, szeretné őket olyan pályára állítani, ahol megtalálják a helyüket az életben.
(Borsod-Abaúj-Zempléni Almanach 6. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2005.)
Hasonló
Varga János
Dr. Halász Ferenc
Szabó Dénes
Dr. Vidákovics Béla
Polgári Illés
Podráczki Tibor
Dr. Lipusz György
Kurek István
Bratu László
Kormány Pál
Béres László
Dr. Menyhért Béla
Soós Károlyné
Jónyer Lajosné
Szeles András
Paul József
Juhász Zsolt
Bratu László
Zsiga Józsefné
Boriszné dr. Janoczkó Erzsé...
Téli alkony
Buckavidék Fülöpszállás
Bíró Ernő alkotása Ezen a szélfútta vidéken, ahol mindig változik a terep, ahol a cipő, és zokni kérgessé válnak az éles homoktól, nem egy sétatér. Magasan a bucka tetején kapaszkodnak... Tartalom megtekintése
Charles Bukowski
Biszák László alkotása Ne szépítsünk, nem kívánja meg tőlünk senki sem, ha valami, valaki nyers, nem bűn!!! Legyen egyenes, őszinte, és férfias! Saját maga is kegyetlen őszinteséggel írta meg saját ... Tartalom megtekintése
Sceptrum
Tüttő József alkotása A fordítás szerint: Ősi hatalmi jelvény, ami alá tartozik az ítélkezés, igazságosság a jogszolgáltatás!! Jogar!! Életünket mindig beszorítani látszik rendszabályok közé, mivel bőven akadnak, akik ... Tartalom megtekintése
Santa Maria della Salute
Huszár Boglárka alkotása Mit kívánunk egy festménytől? Mi keltette fel a figyelmünket? Ki festette? Ki Ő? ….és még lehetne tovább is faggatnunk magunkat, de nem... Tartalom megtekintése
Büszke lázadók
Hargitai Beáta alkotása Kis kitérővel jelentkezem, valami mással, amit tőlem megszoktatok, és a reakciókból olvasva, egyre nagyobb kedvvel festegetek csak úgy szabadon, minden megkötés, és szégyen nélkül. Élvezem a színek... Tartalom megtekintése
Amikor még megénekeltük Romániát
„Szeretem a Nyárád mentét, Gazdag a föld, szelíd az ég” A múlt század hetvenes éveinek a közepétől a nyolcvanas évek végéig hatalmas tömegeket megmozgató fesztiválláz tombolt Romániában. A több szakaszból... Tartalom megtekintése
Az ínyencek piaca Tiranában
Hunyadi János albán fegyverbarátja, Szkander bég
Szent István Bazilika, Budapest
Huszár Boglárka alkotása Kis túlzással: világjáró Boglárkám mindig boldogan fogadja be egy egy idegen ország szépségeit, áradozik a helyszínen, és a hazamentett látnivalók fotón rögzített emlékek, még nagyobb ... Tartalom megtekintése