Dr. Kruppa József

Igazgatóhelyettes,

Kisvárda

szszb_06-152_dr_kruppa_jozsef.jpgLátni, hogy a tudás ismét megkapja az őt megillető rangot − ez minden kutató álma. Így van ezzel dr. Kruppa József is, a Debreceni Agrártudományi Egyetem Kutatóközpontjának igazgatóhelyettese, a kisvárdai telep vezetője. Nehéz lenne a Rétköz és a Nyírség gazdaságtörténelmét úgy megrajzolni, hogy kihagynák belőle az ő famíliáját. Apját, nagyapját is erre a névre keresztelték. Apja az első mesterembernek számított a környéken, géplakatos, vízvezeték-szerelő. Anyja, Pongrácz Anna a mezőladányi Endespusztán nőtt fel és nem kis része van benne a Pongrácz nagyapának, hogy a kis unoka segédkezhetett neki a gazdálkodásban és így észrevétlenül megszerette a mezőgazdaságot. Élvezte annak szabadságát, de mihamarabb tisztába került annak minden nehézségével is. Három testvér született, menetrendszerűen hat év különbséggel: Katalin biológia szakos tanár Egerben, Tibor műszaki szakoktató, vállalkozó és József a legifjabb.

Kisvárdán született 1960. szeptember 19-én, de Mezőladányban kezdte az általános iskoláit, ott tanult 12 éves koráig. A nagyhírű Bessenyei-gimnázium reáltagozatán érettségizett 1978-ban. Bár az apja szerette volna, ha legalább ő otthon marad és folytatja a szakmáját, de végül is megbékélt a helyzettel. Így a fiú egy barátjával együtt Szarvasra ment a mezőgazdasági főiskolára. Öntözéses meliorációs üzemmérnökként végzett 1981-ben.

A fényeslitkei Tiszagyöngye Termelőszövetkezetben kezdett el dolgozni és itt ismerte meg jövendőbelijét Illés Katalin személyében. A felesége ma osztályvezető főnővér a kisvárdai kórház gégészetén. Intézetvezetői diplomát szerzett az Egészségügyi Főiskolán. Három gyermekük született, pontosan másfél év különbséggel. Klaudia 13, Krisztina 11,5 és József 10 éves. Kisvárdán laknak a Váralja utca 22. szám alatt, együtt az apa szüleivel. A többgenerációs együttélést mindannyian előnyösnek látják, hisz így az unokák sok élettapasztalatot, bölcsességet lesnek el a nagyszülőktől, csak úgy, mint annak idején József.

Agronómus lett, a növénytermesztést irányította. Akkoriban kezdődött a melioráció, a kémiai talajjavítás. A tervezés, a kivitelezés adott temérdek elfoglaltságot az ifjú szakembernek. 1988. január elsejével pályázat útján elnyerte az akkor még Vetőmag Vállalat kutatóközpontjának kutatói állását. Közben a DATE-n általános agrármérnöki diplomát szerzett.

Nagy megtiszteltetésnek érezte, hogy a kisvárdai Teichmann-telepen 1992-től irányíthatta a kutatást, a termelést, és igyekezett a térség és az ország vérkeringésébe bekapcsolni a kutatóközpontot. Tette ezt elődje és példaképe, Teichmann Vilmos szellemében. Őt a Földművelésügyi Minisztérium 1943-ban bízta meg az Állami Királyi Növénynemesítő Telep megszervezésével. Célja ma is aktuális. A kisvárdai telepnek kellett ellátni az országot jó minőségű vetőburgonyával és más növények szaporítóanyagaival. Így születtek a kisvárdai rozs, kisvárdai homoki lucerna, napraforgó, szöszös bükköny, édes csillagfürt. Haláláig, 1967-ig itt dolgozott Teichmann Vilmos, aki kutatóként, szakemberként és emberi tulajdonságai miatt kivívta az itt dolgozók megbecsülését. A két leghíresebb burgonyafajta, a gülbaba és a kisvárdai rózsa az ő nevéhez fűződik.

Most is a környékbeli termelőket szolgálja a kutatótelep. Ingyen adnak szaktanácsot, szervezik a szaporítóanyagok bemutatóit. Kutatnak és fajtát nemesítenek változatlanul. Dr. Kruppa József kutatói munkásságát jelzi, hogy két új fajtáját minősítették, két gyermekéről nevezte el, Klaudiáról és Jozsóról. Annak örül, hogy ismét beépült a térség mezőgazdaságába a kutatótelep. A mezőgazdaság átrendeződése nyomán sok új gazda kezdte meg a növénytermesztést, az önálló gazdálkodást, nekik adnak szaktanácsot. A legnehezebb nem a kutatás, a nyolc órába nem sűríthető munkaidő, a rendszeres hét végi elfoglaltság, hanem a működéshez szükséges pénz előteremtése. Ahány helyre csak lehet, mindenüvé nyújt be pályázatot Kruppa doktor. Folyamatosan csökken az állami támogatás és ennek ellenére kell a kutatást, a fejlesztést megvalósítani. 1992 óta 50 millió forint értékben vásároltak gépeket, technológiai berendezéseket, alakítottak ki épületeket. Úgy érzi, talán sikerült megállítani és a haladás irányába fordítani a 70-es évek végétől jelentkező lassú leépülést. Most viszont az a legnagyobb gondjuk, miként értékesítsék a rekord burgonyatermést. Védővámokról és a hazai termék megbecsüléséről beszélgetünk. Pontosabban ennek hiányáról, mert amikor behozhatja a kereskedő az olcsóbb krumplit, akkor 50 milliós veszteséget is összehozhat a telep.

Szombat délelőtt beszélgetünk. Kinn hideg őszi eső permetez, a meleg szobában a három gyermeke angolt tanul.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 6. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1997.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tavaszi rét

Ősz Zoltán alkotása Megkerülhetetlenül   a  mi  vidékünkről  készült  a  kép,  már  elmaradtak a fenyvesek,  már    ez  az  őszinte  nyugodt  kis  tájkép,  ahol nincsenek  bércek, és  megmászhatatlan  csúcsok.  Ősz ... Tartalom megtekintése

Minimál!

Hargitai  Beáta akvarellje Vajon mit kell tenni   egy  papírlappal,  hogy  figurális  mókaság  jöjjön  létre?  Mi  az  a  sok,  vagy  kevés  produkció,   hogy  képpé  váljon,  hogy megnézzék,  hogy  elvessék, ... Tartalom megtekintése

Virágot látott utazó

Tüttő József alkotása A különleges és meghökkentő  képek  színvilága  egészen  eltérő, és egyedi, használata:   Tüttő József   tulajdona, és védjegye.  Lehet,  hogy  kihagytam még  pár jellemzőt,  de  az  évek ... Tartalom megtekintése

Sziklák a parton

Biszák László alkotása Mélység és  magasság  találkozása, nem  egy röpke randevú, kőbe vésett  valóság  addig  amíg  a  Föld  gyomra  mást  nem  akar. A  kép remek, a srég  meredek  fal  magán... Tartalom megtekintése