Balogh Gyula

Gyógyszertárvezető,

Nyírmada

szszb_16-128_balogh_gyula.jpgKívülről nézve az épület nem tűnik ki a többi közül. A meglepetés, a varázslat csak a belépés után tárul a szemlélődő elé. A több mint százéves, fából készített, láthatóan kézzel faragott díszítésekkel gazdagon ellátott bútorok a klasszikus, titokzatos formájú gyógyszertári edényeket óvják-vigyázzák belsejükben. A ma is használatos öblös fiókok mélyén a helyben készülő gyógyszerekhez szükséges alapanyagok várják, hogy sorra kerülhessenek, és hogy gyógyíthassanak fiatalt, öreget és kicsi gyermeket, reményt adva ezzel szeretteiknek. Nem lenne teljes a varázslat, ha nem a nyírmadai születésű Balogh Gyula lenne a szép nevű Magyar Korona Gyógyszertár tulajdonosa és vezetője, akit Szűcs Anna és néhai Balogh György fiaként 1937. május 31-én anyakönyveztek. A gyógyszerész úr első pillantásra doktorosan morcos embernek látszik, de mondatai mindezt feledtetik. A mindenhol elvárható „patikai„ tisztaság mellett a semmivel össze nem hasonlítható REND harmóniája, ami szinte kézzel fogható, tapintható és érezhető a gyógyszertárban. Balogh úr lakásába lépve mindezek már maguktól érthetővé válnak. A falakon festmények, a vitrinekben márkás porcelánok sorakoznak. A bútorok a már jól ismerten, fából, értő kezek által faragottak. Minden, mindenfelé harmonikus rendben található, épp úgy, ahogy talán csak a Világ teremtődött egykoron. Testvére, Béla, pedagógusként a „közeli” Móron él és tanít. Balogh úr felesége, Kaposi Erzsébet, szintén szakmabeli, gyógyszerészasszisztens. Igaz, ő már nyugdíjas. Gyermekeik, Krisztina és Beatrix, pedagógusok.

Balogh Gyula 1955-ben, az akkor még születendő forradalomról mit sem tudva, Pannonhalmán tette le az érettségi vizsgáit a Bencés Gimnáziumban. Egy évet tanult ugyan a Görög Katolikus Hittudományi Főiskolán, de 1957 őszén mégis a Szegedi Egyetem felé veszi az útját, hogy ott gyógyszerésznek tanuljon. Az 1962-ben diplomával szülőföldjére, Szabolcsba vette az irányt. Helyettesítő gyógyszerészként megjárta Vaját, Mátészalkát, Demecsert, míg 1964-ben gyerekkori szerelmével ismét össze nem futott.

Az esküvő után, ekkor már fiatal feleségével közösen, Tiszaszalkán, vezető gyógyszerészként folytatja a már megkezdett gyógyszerészi munkáját. A gyógyszertár, miután önálló volt, sok gondot okozott nekik, de bírták erővel, energiával és nem utolsósorban lelkesedéssel. Majd három évtizeddel később kerülnek „haza”, Nyírmadára. A családi segítséggel átalakított, kibővített gyógyszertár 1995-ben, a privatizáció után, általuk kapja vissza régről ismert, szép nevét, amit azóta is bárki olvashat az épület homlokzatán.

A gyógyszerész úr visszaemlékezése szerint, pályája kezdetén az emberek szívesebben mentek el az orvoshoz, és meghallgatva annak tanácsait, vették meg a szükséges gyógyszereiket. Mára ez eltűnőben van. Aki betegnek érzi magát, nyakló nélkül, olykor számolatlanul veszi és szedi be a vény nélkül kapható pirulákat, tablettákat. A nyugtatókat „kosárszámra” ennék, ha akadálytalanul megvehetnék. A patikában közel 2000-féle készítményt forgalmaznak, de a bárki által kért is 6–12 órán belül – hála a nagykereskedők rugalmasságának – kézbe adható.

Balogh úr elmondja, hogy a közel hatezer főt kitevő ellátási körzetben nincs átmenő, azaz külföldi forgalom, annak ellenére, hogy turisták azért vannak… Kérésünkre megemlíti, hogy a nyolcvanas évek elején gyógyszerügyi szervezésből szakvizsgázott, emellett toxikológiai szaktanfolyamot végzett.

A jellemző megbetegedésekre vonatkozóan arról szól, hogy napjainkra a szív- és érrendszeri, a daganatos, az idegi megterhelések által kiváltottak a meghatározók. S ezekhez kapcsolódóan nő a gyógyításukhoz szükséges szerek mennyisége is. Pályája kezdetén jellemző volt a magas vérnyomás, a gyakori meghűlés, megfázás. A leggyakrabban használatos szernek akkor a Kalmopyrin számított. A mai, nagy hatékonyságú készítményeket azonban már nem mindenki képes megfizetni. Ide tartozik még az is, hogy a médiában fellelhető reklámok hatására az emberek kikövetelik orvosuktól az előző este hallott vagy látott készítmény felírását, holott azt a hatóanyagot tartalmazó szert – igaz más néven – már évek óta szedik…

Balogh Gyula terve az, hogy még két évig, erejétől függően, az eddig elért színvonalat tartva működtesse a patikát, majd feleségével együtt élvezhesse a jól végzett munkát követő megérdemelt pihenést abban a házban, amit már húsz évvel ezelőtt kinéztek maguknak Nyíregyházán. Szabadidejében szívesen kertészkedik, olvas. A több mint négy évtized alatt soha nem akart letérni erről a pályáról, mert ha megtette volna, ma nem lenne az, aki. Egész életében az emberek szenvedéseit enyhítette, segített a rászorulókon. Gyermekeit, feleségével, Erzsikével közösen nevelte, tanította arra, miszerint nincs szebb dolog a világon annál, ha az emberekkel tud bánni valaki.

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 16. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2003.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése