Dr. Mihalecz Péter

Jegyző,

Miskolc

baz_08_30_dr_mihalecz_peter.jpgKözel negyedszázadot töltött már el a közigazgatásban Miskolc új jegyzője, dr. Mihalecz Péter, aki a hivatali munkát nemcsak hivatásnak tekinti, hanem egyben szolgálatnak is: a köz szolgálatának.

Tulajdonképpen véletlennek is nevezhetjük, hogy egy régi miskolci család (a Mihalecz név egyébként lengyel eredetű) gyermeke Budapesten született 1958. szeptember 15-én, valójában szülész-nőgyógyász nagybátyja az ok, aki Budapesten volt főorvos. Anyai nagyapja, Zilai István jó nevű cipészmester és kereskedő volt, a család általában véve kétkezi, iparos felmenőkkel rendelkezik.

Miskolcon nőtt fel, gyermekkorának jelentős részét nagyszüleinél töltötte, ahol a „józan paraszti ész”, a racionalitás, a tisztességes munkából való megélhetés legfontosabb szabályait sajátíthatta el. Zenei általános iskolába járt, zongorázni tanult, és a zene máig életének meghatározó szegmensét jelenti. Mint a vele egykorú gyerekek, ő is szeretett focizni, kirándulni, horgászni. Barátaival gombfocibajnokságot szerveztek, volt idő, amikor 22 gombfocicsapattal is rendelkezett. Szeretett fotózni, ennek eredménye lett a napjainkig megmaradó színesdia-gyűjtemény.

A Herman Ottó Gimnáziumban elsősorban a földrajzot, a történelmet, az irodalmat és a nyelvtant kedvelte. Általános iskolai tanárai közül dr. Váradi Ernőnére (Erika nénire), Szabó Józsefné (Olgi nénire), középiskolai tanáraiból pedig Pogonyi Lászlónéra  – Jutka nénire – és Gyülvészi István testnevelő tanárra emlékezik vissza jó szívvel. Középiskoláskorában atletizált, az 1500 és a 3000 méteres síkfutás a sportélmények mellett fegyelemre és emberségre is nevelte.

1976-ban érettségizett, és „keresni kezdte helyét a világban”. Egy évig a B.-A.-Z. Megyei Gyógyszertári Központban dolgozott, majd két évre a Magyar Nemzeti Bank B.-A.-Z. Megyei Igazgatóságának ügyintézője lett, azután a budapesti székhelyű Építésgazdasági és Szervezési Intézet szervezési munkatársaként töltött el több mint egy fél évtizedet.

1985-ben „talált rá” a közigazgatási pályára, amikor Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalánál előbb a Pénzügyi Osztály főelőadója, majd az Adó- és Megyei Illetékhivatal csoportvezetője, azután az Adóosztály osztályvezető-helyettese volt. 2002. július 1-jétől Miskolc Megyei Jogú Város aljegyzője, 2008. július 1-jétől jegyzője lett. Időközben folyamatosan képezte magát: munka- és üzemszervező, ingatlanközvetítő és értékbecslő képesítést szerzett, 1989-ben az Államigazgatási Főiskola igazgatásszervező szakán végzett, 1999-ben a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán állam- és jogtudományi doktori, 2002-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán ingatlanforgalmi szakjogászi diplomát vehetett át, 2001-ben közigazgatási szakvizsgát tett. Szakterületének az adójog (helyi adók, adózás rendje), a közigazgatási jog (közigazgatási eljárás, közigazgatási alapvizsgáztatás), az alkotmányjog (választás, népszavazás, helyi önkormányzat) és a munkajog tekinthető.

2005-től a Jegyzők Országos Szövetsége Aljegyzői Tagozatának elnökségi tagja, folyamatosan részt vesz a helyi választási iroda munkájában.

„Úgy gondolom, hogy a hivatali munka szolgálat, ahogy a nevében is benne van, közszolgálat – vélekedik dr. Mihalecz Péter. – Az az elképzelésem, hogy a hivatal szervezeti felépítését nagyobbrészt megtartva, helyenként átalakítva, a XXI. század elvárásaihoz igazítva olyan szolgáltató igazgatást kell létrehozni, amely közelebb viszi a hivatalt a polgárokhoz. Erősíteni kell a szakmai kapcsolatot a képviselőkkel, a közgyűléssel, valamint az önkormányzat cégeivel, intézményeivel is. Meg kell találni minden itt dolgozó munkatárs helyét a folyamatban, hogy tudja a kapcsolódási pontokat és azt, hogy az ő munkájának hol van az eleje és a vége. Tovább kell erősíteni azt a folyamatot, amely még közelebb hozza egymáshoz az igazgatást és a városban élőket. A főosztályi felépítési rendszer nagyjából jónak mondható, de indokoltnak tartanám, hogy egy-két helyen vezetői szinteket pótoljunk, olyan belső átalakításokat hajtsunk végre, amelyek rugalmasabbá, eredményesebbé teszik a munkát.”

Dr. Mihalecz Péter nős, felesége Agócs Ágnes Dóra magyar–történelem szakos tanár, a Herman Ottó Általános Iskolában tanít. Családi házban élnek és a ház körüli teendőket elsősorban felesége látja el. Szabad idejében zenét hallgat, szívesen „elkalandozik” a klasszikusoktól a dzsessz és a blues világába is, emellett sokat olvas. Kedvenc időtöltése még a térképek és útleírások tanulmányozása. Szeret utazni, belföldön és külföldön egyaránt, melyről többezres képeslap-gyűjteménye is tanúskodik.

Eddigi életútjával nagyjából elégedett. A jövőt illetően szeretne még a világ számos pontjára eljutni, hogy minél több embert és kultúrát megismerhessen, hiszen az roppant izgalmas, hogy mások hogyan gondolkodnak, hogyan élik meg az egyszer megélhető emberi életet.

 (Borsod-Abaúj-Zempléni Almanach 8. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2009.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése