Sügér király beleszeretett egy lányba Nyomáton

Szerelmüket titokban kellett tartani, hát egy alagutat építtetett Nyárádszentlászló és Nyomát között, ahová később a kincseit is elrejtette

Ha Ákosfalváról Nyárádszereda irányába indulsz, aztán Nyárádszentlászlónál balra térsz, rejtett kis völgybe vezet az út. Egy csodaszép völgybe, ahol egy aprócska falu rejtőzik: Nyomát.

Csupán három utca az egész: a Szentlászlói, a Kebelei és a Bozsi út. Ezek egyetlen pontban találkoznak, terecskét alkotva. Itt emelkedik a négy templom közül kettő, az unitárius meg a református. Az első egyike a legősibb erdélyi templomoknak: 800 éves. Valamikor egy remete építette kolostorból vált templommá, legalábbis a hagyomány szerint, valamint a falu is erről a remetéről kapta a nevét, amely eredetileg Moniat volt.

Közvetlen, kedves emberekkel találkozhatsz itt. János a református templomba kalauzolt el minket, ahol a saját maga által készített templommakett ékeskedett a főhelyen. Otthonos, barátságos templomocska, akárcsak a mellette emelkedő unitárius templom, ahol már a portikusban időutazásban részesülsz, annyira elszigetel a külvilágtól, és egy régi, kapzsiságtól, becsvágytól mentes helyre repít. Szilamér, a lelkipásztor, hosszasan és lelkesen mesél a templomról, az unitárius vallásról. Hagyományőrző, tenni akaró ember, mintha ő is a múlt tisztaságát képviselné, a természet tiszteletével és szeretetével együtt.

Béla a következő idegenvezetőnk, egy vidám, tettrekész ember, aki minden kulcsot megszerez, és minden lehetetlen helyzetet megold.

– A katolikus meg az ortodox templomok még nagyon fiatalok, de ezeket a vallásokat kevesen gyakorolják a faluban – árulja el Béla, meg azt is, hogy akár görög-katolikus is akad itt náluk.

A hangoskodó Jocó legalább egy tucat viccel próbál meglepni. Rózsa megsúgja, hogy buszsofőr.

– Az én tanító nénim mindig szidott, hogy ne nézzek ki állandóan az ablakon, mert akkor sosem fogok   tudni  figyelni. Most kérdem én: mi lett volna az emberekkel, ha én nem néztem volna ki az ablakon?

Aztán mindannyian a Sügér király legendájánál kötnek ki.

Sügér király valamikor a XV. században élt Nyárádszentlászlón, és beleszeretett egy nyomáti lányba. Mivelhogy a szerelmüket titokban kellett tartani, hát egy alagutat építtetett Nyárádszentlászló és Nyomát között, ahová később a kincseit is elrejtette. Ezt sokan keresték, természetesen sikertelenül. Viszont az alagutat aztán a fehér lányok kezdték el használni, itt jártak át Nyomátról Szentlászlóra.

– Kik voltak a fehér lányok?

Összenéztek, vállat vontak.

– Hát a fehér lányok. Értse mindenki úgy, ahogy akarja.

Bözsi néni, akit ugyancsak meglátogattunk Rózsával, még egy kicsit megtoldotta a legendát.

– Én láttam az alagutat. 1958-ban, amikor bevezették a gázt a faluba, téglákat ástak ki a nagy híd környékén. Biztos, hogy az alagútból volt. A bejáratot is tudjuk, hogy hol van: a szentlászlói torony alatt, lebetonozva. És van egy hely, a Sónyaló, ahol fehér fűzfák nőnek. A leveleik fehérek, de mindeniknek a hátulján látható az SK. Vagyis Sügér király.

– Van még egy érdekes hely – mesél tovább Bözsi néni, a Királykút. A tatárjárás idején beledobták a harangot az emberek, aztán elmenekültek, de megcsúszott a föld,s a harangot sosem találták meg. Még most is ott van, valahol a mélyben.

Kikísér, mosolyog. Még egy pillantást vetek a különleges kis falura, ahol nagy kincs rejtőzik, s eszembe jutnak a lelkipásztor szavai: mostanában sok fiatal család  költözött ki Nyomátra. És valahol itt van a kincs elrejtve. 

Mert bennük van. Ők a jövő. És itthon maradnak.

Szerző: 2020. 07. 19.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése