Humor a focipályáról

Az alábbi történetek nem a fantázia szüleményei, hanem a valóságban megtörtént események. Ezt bizonyíthatják azok a csapattársaim, akikkel közel két évtizedet kergettük a bőrgolyót a sáromberki Haladás színeiben, a megyei bajnokságban, és akikkel alkalomadtán, egy korsó sör mellett, felelevenítjük    pályafutásunk mulatságos pillanatait. Ezeket szeretném megosztani az alábbiakban a tisztelt olvasóval.

A sofőr mindig halat reggelizett

Hosszú időn át vezette a Gaz Metan vállalat munkásszállító gépkocsiját Berekméri Ferenc (Öcsi bácsi), aki főnökei engedélyével a sáromberki focicsapat tagjait is rendszeresen fuvarozta. Öcsi bácsi nagyon jóindulatú ember volt, imádta a futballt, szerette a fiúkat, de ugyanakkor túlzott nyugodtságáról is híres volt. Azokban az években vasárnap délelőtt 11 órától játszották a megyei bajnokság találkozóit, előtte 9-től az ifjúságiak léptek pályára. Előfordult, hogy a nagyobb távolságú kiszállásokra már reggel 7-kor el kellett indulni, hogy idejében a mérkőzés színhelyére érjünk. Öcsi bácsi azonban mindig nyugodtan villásreggelizett és csak azután indultunk. Gyakran a kocsiban kellett átöltöznünk, hogy idejében kint lehessünk a pályán. Egyik alkalommal Segesvárra készültünk. A csapat tagjai már félórája türelmetlenül álldogáltak a kultúrotthon előtt, már alig másfél óra volt hátra a kezdési időpontig, de Öcsi bácsi még sehol. Egyszer csak megszólalt az egyesület elnöke, Kádár Ferenc: „Öcsi bácsi megint halat reggelizik fiúk. Ezért, azt ajánlom, hogy már most kezdjétek az átöltözést”.  Szerencsére nemsokára megérkezett a sofőr, elértünk a meccsre idejében, de ismét a kocsiban kellett átöltözni. Szeretett Öcsi bácsink, azóta már rég eltávozott közülünk. Nyugodjék békében! Nem felejtjük el humoros történeteit, a csapatért tett áldozatos munkáját. S természetesen nyugodtsága is emlékezetes marad számunkra, amit e sorok is bizonyítanak.

Szentpéterről majdnem Szent Péterhez jutottunk

Több mint 20 évvel ezelőtt történt az alábbi esemény. Csapatunk Szentpéteren vendégszerepelt, ahonnan, a házigazdák rendszeres durva játéka miatt rendszerint 3-4 sérült játékossal tértünk haza. A mezőségi együttestől szinte lehetetlen volt pontot, pontokat rabolni. Ha szoros volt az eredmény kezdődött a csontzene. Loveşte-l în stomac cu piciorul! Rupe-l! Omoară-l!  – biztatták kedvenceiket a nagyrészt bepálinkázott szurkolók. Tabarán Balázs kapusunkat egyszer úgy álkapcson rúgták, hogy agyrázkódást szenvedett, s útban hazafelé a sürgősségire kellett felvinnünk.

Az emlékezetes, de számunkra kellemetlen találkozón a 60. perc körül 1-0-ra vezettünk, amikor a játékvezető szögletrúgást ítélt ellenünk. A kapufáról pattant ki a labda, de senki sem ért hozzá közülünk. Azelőtt néhány perccel egy ajándék tizenegyest ítélt a játékvezető a hazaiaknak, de szerencsénkre kihagyták. A nézők megpróbálták befolyásolni a bírót az ítéletek döntésében, szüntelenül fenyegetve a feketeruhást. Kezdtük sokallni a részrehajló játékvezetést. Körbefogtuk a bírót, s kértük, hogy mutassa meg, melyik játékosunk érintette a labdát a lövésnél. Ekkor azonban elszabadult a pokol. A nézők egy része ránk rontott és ütlegelni kezdett bennünket. Esernyőkkel, botokkal szapultak, kit ahol értek. Tömegverekedés kezdődött a pályán. Persze a helyi játékosok is kivették részüket a bunyóban. A fiatalabb játékosaink a kukoricásba szaladtak az ütlegelések elől. Jó tíz perc után állt helyre csak a rend, de mi már nem voltunk hajlandóak a folytatásra. Levonultunk a pályáról és hazatértünk. A mérkőzést persze elveszítettük 3-0-ra. A játékvezető nem jegyezte be az előzményeket a bírói lapba. Ő csak annyit írt be, hogy a vendégcsapat nem volt hajlandó végigjátszani a mérkőzést.

A mérkőzés utáni héten felkerestem Szucher Ervint, aki a Népújság sportrovatát szerkesztette abban az időben. Elmeséltem neki a történteket, ő pedig megkért, hogy írjam meg a dolgot. Úgy döntöttünk, hogy a fenti cím alatt jelenik meg a cikk a lapban. Így is történt.

Nehéz a Nappal szemben játszani

Mezőgerebenesen történt. A Nappal szemben játszottunk, tikkasztó melegben. Szédelegve a kimerüléstől, az félidő végét jelző sípszót vártuk. A házigazdák felszabadító rúgása valahonnan a magasból ereszkedett lefelé, amikor beállósunk, Sz. A. nagy erővel akarta visszavágni a labdát a gerebenesi csapat térfelére. Az égre tekintő játékost azonban megzavarta a szemét hirtelen elvakító nap és hatalmasat rúgott az előtte álló csapattársa fenekébe. A labdát persze nem találta el.

K.-éknak hiánya volt

Kiszállásra készültünk, de igencsak lassan gyülekeztek a fiúk. Indulás előtt néhány perccel számolgattuk a jelenlévőket. Kilencen voltunk a pótkapussal. „Kik hiányoznak már megint?”- kérdezte idegesen Stian Dorel, a csapat akkori edzője, aki később a marosvásárhelyi ASA-nal is volt tréner. Gyorsan megtörtént a jelenlét ellenőrzése. Kiderült, hogy többek között K. játékostársunk is hiányzik, akinek a felesége a főtéri aluljáró illemhelyén dolgozott. „Mit tudtok K.-ról?- tudakolózott ismét Stian. Vajon miért nem jött? Az egyesület elnöke, Kádár Ferenc komoly arccal vágta rá: „A reggel elvitte őket a rendőrség. Hiánya volt a feleségének…”  Azt hiszem, mondanom sem kell, hogy milyen hiányra gondolt…

„Kádár, tojásotok van?”

A nyolcvanas évek végén, az üres üzletek idején, nem volt nehéz megvesztegetni a bírókat. Egy kis krumpli, hagyma, paszuly és már meg is volt a két pont (akkor még ennyi járt a győzelemért). Vidéken a játékvezetők reggeltől estig a klubelnök vendégei voltak, ahol nagyokat ettek, ittak. Városon a boltok kongtak az ürességtől, de falun mindig akadt finom falat. Persze nem mindig traktálták a játékvezetőket flekkennel vagy pörkölttel. A szalonnásrántottához viszont rendszerint megvoltak a hozzávalók.

A kiesés elkerüléséért harcolt csapatunk, éppen az éllovas ellen. Nagy volt a küzdelem, negyedórával a befejezés előtt kiszólt a középbíró a kispadon helyet foglaló vezetőnknek: „Kádár, tojás van?”

Megnyugodva vette tudomásul, hogy meglesz a rántotta meccs után. Néhány perc múlva tizenegyest ítélt csapatunknak. Háromszor (!) végeztette el a büntetőt, mert kétszer elhibáztuk és csak a harmadik kísérlet járt sikerrel. Szabó Gyuszi kétszer is kihagyta a pontrúgást, de aztán bevágta…

Két generáció egy csapatban

A nyolcvanas évek közepén, amikor leigazoltak a sáromberki csapatba, 5-6 harmincon felüli játékos kergette még velem együtt a labdát. Közülük ketten, Vajda Ferenc (Cimi) és Balla András, édesanyám egykori osztálytársai. Mivel én voltam a legfiatalabb a csapatban, sokáig „csókolomot” köszöntem nekik. A többiek tegező viszonyban voltak az említett játékosokkal, így gyakran kerültem kellemetlen helyzetbe játék közben. „Tessék már rúgni! Legyen szíves rám hagyni!” – kértem az „öregeket”. Vajda Ferencnek szégyelltem Feri bácsit mondani, s viccesen keresztapámnak szólítottam (persze, nem volt az apám komája). Egy idő után aztán megsokallta, hogy magázom, s felkért, hogy igyuk meg a pertut. Nagyon örültem a megtiszteltetésnek. Balla Andrissal, visszavonulásáig 3-4 évet futballoztam együtt, de ma is magázom. Persze felnőtt fejjel már nem szégyellem. Tizenéves éves az unokája…

„Milyen bírókat hozott ezredes úr?”

Legalább tízenöt évvel ezelőtt történt, Görgénysóaknával játszott a Haladás. Pályakezdő, tapasztalatlan középbíró vezette a mérkőzést, aki az első tíz percben két gólunkat érvénytelenítette. Szidtuk is emiatt, ahogy csak bírtuk. A kerítésen kívül X.Y. alezredes, régi ismerősöm (parancsnokom volt „katonáéknál”), szótlanul figyelte a pályán történteket. Megfigyelőként többször volt már Sáromberkén, azt hittem ezúttal is ebben a szerepkörben van jelen. „Milyen bírókat hozott, ezredes úr?”- kérdeztem meg többször is.”Ezek nem ismerik a szabályokat!”. A második játékrész közepén tizenegyeshez jutott csapatunk. Berúgtuk. A játékvezető azonban továbbra is össze-vissza fújt. Mindkét csapat elégedetlen volt ténykedésével, percenként vitattuk ítéleteit. A mérkőzés vége felé, Kiss Jancsi csapattársam figyelmeztetett, hogy az alezredes nem megfigyelőként, hanem magánszemélyként van jelen a találkozón. A középbíró édesapja volt.

Meccs végén a pályáról lejövet, kezet ráztam a bíróval, megköszönve ténykedését. Aztán édesapjához léptem. „Kissé határozottabban és bátrabban kell csinálni az egészet. Különben jól bíráskodott a fiú”, mondtam szégyenkezve. Mit szólhattam volna? 2-1-re nyertük a meccset, szoros küzdelemben.

*****

Végül pedig lássuk, ki ismeri fel a sáromberki Haladás csapatának a képen látható tagjait. A tippeket itt alant hozzászólásban kérjük. Annyit segítségként, hogy öt közülük Berekméri…

Szerző: 2019. 02. 08.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése