Eperjesy Ferenc

Termelőszövetkezeti elnök, író

Tiszabercel

szszb_33_tk_eperjesy_ferenc.jpgAmikor a Balatont először átúszta, elmúlt 66 éves. Az idén tőle csak 5 idősebbet regisztráltak a férfiak közt. A sportot mindig is lételemének tekintő Eperjesy Ferenc bizonyára ennek köszönheti ma is, „két hetes” korában, azaz 77 évesen egyenes tartását, kiváló kommunikációs képességét. A természet melírozta már a haját, de gondolatai frissessége mit sem kopott. A mezőgazdaság, a kertészet, a növényvédelem nem az iroda hűvösében, vagy melegében megbúvó embereket szereti. Egyik meglepetést követi a másik, amikor kiderül, hogy ez a jó kedélyű, pirospozsgás férfi írásra is adta a fejét. Összegyűjtötte és kiadta szülőfaluja, Tiszabercel anekdotáit, azokat a mulatságos történeteket, amelyeket még apjától, nagyapjától hallott a hosszú téli estéken. Már gyűjti az anyagot a 3-dik kötethez…

Tennivalóból pedig akadt neki bőven. Gazdálkodó apa, Eperjesy Antal és a család összetartását ars poeticának tekintő anya, Moldván Veronika frigyéből született 1940. december 2-án. Feleségét, Akai Zsuzsannát a kérlelhetetlen kór 63 évesen ragadta el tőle. Közös gyermekeik, Zsuzsanna (44) a családi gazdaságot irányítja férjével, a zöldségvetőmag-forgalmazó Telek Tamással. Nekik 3 gyermekük született, Ádám (18) atletizál, a Testnevelési Egyetem hallgatója, Veronika (17) a nyíregyházi Szent Imre Katolikus Gimnázium diákja – a Hip-hop együttessel kétszeres Európa-bajnok -, Péter (10) iskolás. Az Eperjesy család ifjabb lánya Krisztina.

Apáról fiúra száll a hivatás: a föld, a kert jelenti a megélhetést. Ezt látta otthon Ferenc és számára is természetes volt, hogy apái nyomdokába lép. A Kertészeti Egyetemen diplomázott 1966-ban, majd a társadalmi ösztöndíj szerződése Debrecenhez kötötte: a Kertészeti Vállalat telepvezetőjeként dolgozott 2 évig. Utána hazajött, és a helyi Bessenyei György Termelőszövetkezettel egy életre eljegyezte önmagát: főkertész, később növényvédelmi vezető – ehhez levelező tagozaton elvégezte a szakmérnökit – 1983-ban pedig megválasztották a termelőszövetkezet elnökének.

„Jókor, jó időben állhattam élére a munkának, és irányíthattam a változást, fejlődhettünk. Az egyik legsikeresebb évünkben, 1984-ben 233 millió forintos árbevétellel zárt a tsz, ez mai áron kb. 2,5 milliárd forint. Minden befektetett energia, ötlet és a szakemberek munkája hasznosult. Még abban az évben arany érmet nyertünk az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Vásáron. Begyűjtöttünk egy bronz érmet is a feketeribizli dugványtermesztéssel.”

Számos eredményre lehet méltán büszke Eperjesy Ferenc. A megye egyik legnagyobb paradicsomtermesztőjeként számon tartott tiszaberceli termelőszövetkezetben 70 hektáron termesztették és kétféleképpen hasznosították a „piros aranyat”, vitték a paradicsomlevet a Nyíregyházi Konzervgyárba és vetőmagnak készítették elő a magokat. Megcsodálták a módszert a lengyelek is. Almát – Jonatánt és Starkingot – 100 hektáron telepítettek. Félig a földbe süllyesztett tárolót építettek, és ahogy ősszel eladták, a tárolóban helyezték el a munkagépeket. Nem rozsdásodott az udvaron egy sem!

Ez a takarékos szellem kísérte valamennyi elgondolását. A sertéstenyésztéssel ágazatuk legjobbjainak számítottak: 10 ezer hízott sertés került ki tőlük. A rakamazi tsz után az egy hektárra jutó vagyonértéket nézve másodikok lettek! Ki ne hagyjuk az ipari jellegű melléküzemeket, mert ez az összbevétel felét adja! – figyelmeztet a gondos gazda. A fafeldolgozóban almásládát, raklapot gyártottak, a varrodában az asszonyok állandó munkát kaptak. Az építő brigádjuk olyan speciális ácsmunkára volt képes – láthatták ezt a tiszadobi szarvasmarha istállónál, vagy a fa szerkezetű terménytárolóknál – hogy még Nyíregyházán, az Örökösföldön tetőtér-beépítésre is felkérték őket. A 4500 hektáron gazdálkodó, 500 tagot számláló termelőszövetkezet csaknem minden résztulajdonosa dolgozott.

Eperjesy Ferencet nagyra tartják a szakmában. A Megyei Növényvédelmi Kamara elnökségi tagja, az újfehértói székhelyű Almatermesztők Szövetségének elnökségi tagja, éveken át. Az egyik legszebb nap életében, amikor az általa irányított közös gazdaság Kiváló Termelőszövetkezet címet kapott. Megkoronázta életművét. Elismerték, hogy a háztáji és a közös gazdaság termelésének, értékesítésének összehangolása egyszerre szolgálta a tsz-t és annak tagjait. A mély fekvésű területen a meliorációval is a modernizálást készítették elő.

Az elismerések is rátaláltak az ambiciózus szakemberre. A Tiszabercelért kitüntetéssel a szülőfalu tisztelgett előtte, mert megmutatta, bármilyen hátránnyal, helyi adottsággal kiemelkedhet akár egy személy, akár egy gazdaság, ha mindent megtesz a sikerért. Ő nem kifogást, hanem megoldást keresett. Közben bejárta Hollandiát, Német-, Francia-, Lengyelországot a Szovjetuniót, Csehszlovákiát a gyümölcstermesztési szakmai utakon. Párizsban, a labdarúgó világbajnokság nyolcaddöntőjében szurkolhatott a francia-olasz meccsen, Baggio kihagyott 11-sével estek ki az olaszok. „Ma is eljárok itthon az uszodába, tevékenykedek a kertemben, írok – így teljes az életem.”

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése