Juhász Ferencné

Szakiskola-vezető,

Tiszadob

szszb_16-170_juhasz_ferencne.jpgA negyedik generációt tanítja Juhász Ferencé, született Klára Sarolta a Tiszadobi Gyermekváros Szakiskolájában. Nem akármilyen életutat tudhat eddig is maga mögött, mert a férje 44 év pedagógusi munkássága után most vonul nyugalomba. A fia, Ferenc a honvédelmi miniszteri posztot tölti be a 2002-es választások után alakult Parlamentben. Nemcsak mint pedagógust, hanem mint édesanyát is faggattuk: milyen érzés egy hivatalban lévő miniszter anyukájának lenni? Mint arról Sárika anyai féltéssel beszél: örül is, meg nem is, mert sokkal ritkábban, akkor is csak néhány percre találkozik a fiával, reszket érte, mint minden édesanya, ha külföldre utazik a fia, ráadásul úgy, hogy vezető államférfiakkal, katonai parancsnokokkal dolgozik együtt. Nehéz különválasztani a magánéletet és a közéletet, de ez utóbbi kéretlenül bekérezkedett a Juhász család mindennapjaiba. A titkosított telefonszámtól kezdve az országgyűlési képviselő Juhász Ferenc programjának egyeztetéséig sok minden átalakult a család életében.

Másfél év hivatali gyakorlata után Sárika úgy látja, nem kell a fiát féltenie, hisz tudja, mit csinál, az édesapja szerint ráadásul jól kommunikálja a honvédelmi miniszter tennivalóit. Azért egy anyuka soha nem tud elvonatkoztatni attól, hogy a fiát politikai ellenfelei támadják, vagy más megvilágításban igyekeznek feltüntetni a törekvéseit. Mint Sárika elmondja, Feri már gyermekkorában is a televízió hírműsorait nézte, és arról beszélt, hogy ő is jól értesült forrás akar lenni. Ez minden tekintetben sikerült is neki…

Klára Sarolta Brassóban született 1939. szeptember 27-én Varga Mária szülésznő, bába és Klára Mihály vasúti mérnök gyermekeként. Nővére, Margit a Titásztól ment nyugdíjba. Férje, Juhász Ferenc, a tiszadobi iskola tanáraként 44 év után most vonult nyugalomba. Házasságukból két fiú született, Ferenc tanár, üzemgazdász, jelenleg honvédelmi miniszter. Az ő felesége Szendrák Csilla közgazdász, politológus. Ferenc három gyermek édesapja, Ildikó főiskolás, Ágnes gimnazista és Ferenc 3 hónapos. Másik fiuk Zoltán, aki a debreceni rendőr-főkapitányságon bűnmegelőzési osztályvezető. Az ő felesége Kiss Katalin pedagógus, négy gyermekük született, Balázs, Ádám, Dorina és Zoltán.

Kimondani is sok, hát még megélni, ám Sárika több mint négy évtizede tanítja a gyerekeket a tiszadobi iskolában. Nem is választhatott volna más pályát, mert már gyerekkorában maga köré gyűjtötte az utcabeli srácokat és lányokat, tanította őket, színi előadásokat szervezett nekik, amelyekre még a szülők is eljöhettek. A Nyíregyházi Tanítóképzőben szerzett oklevelet 1958-ban és már 18 éves kora előtt felállt a katedrára.

Sárika nagy szeretettel beszél a szakiskoláról, amelyben a 240 és 291 közti tanulói létszám egyharmadát teszik ki az állami gondozottak, egyharmaduk kollégista és egyharmad részt képviselnek a bejárók és a helybeliek. Olyan szakmákat oktatnak a nyolcadik osztályt végzetteknek, amelyekből a gyerekek várhatóan megélnek a jövőben. Festő, kőműves, bőrtárgykészítő, zöldség-gyümölcs- és fűszernövény-termesztő, falusi vendéglátó és szakács. Két éve – szinte úttörőként – indították a felzárkóztató osztályt, amelyben a 16. életévüket betöltött fiatalokat igyekeztek elméleti és gyakorlati tudnivalókkal ellátni. Már az első pedagógiai programban megfogalmazták a Második Esély elnevezésű akciót, amelyben az Aszódról, Tökölről érkezett fiataloknak is vonzó jövőképet akartak kialakítani az életről, a társadalomról.

Mint Sárika mondja, nincs olyan élethelyzet, amelyben ne lehetne segítő kezet kapni a rászoruló fiatalnak. A szakiskola igazgatónője büszke arra, hogy számtalanszor kértek és kérnek tőle meghallgatást a fiatalok, sokszor csupán szakmai ügyekben, mint például a kisállattenyésztés. Érződik a kérdéseiken, hogy igyekeznek belekapaszkodni abba a felnőttbe, aki törődik velük, aki fontosnak tartja őket. Még a dolgozatírás előtt is Sárikát keresik meg egy-egy fontosnak ítélt kérdéssel.

Nagyon sérülékenyek ezek a gyerekek – fogalmazza meg több évtizedes tapasztalatait az igazgatónő. – Minden gyermek sorsa megérne egy regényt, a leggyakrabban rémségek, tragédiák sorát élik meg, mire a felnőtt kor küszöbére érnek. Éppen ezért a saját sorsukban felkínált lehetőséget nagyon fontosnak tartják, és aki komolyan gondolkodik, él is vele. Ezért is lényeges, hogy olyan OKJ-s szakmákat is elsajátíthatnak, mint például a házvezetőnői. Megtanulják a varrást, a főzést, a csecsemőgondozást, a gazdálkodást, a pénzbeosztást és még egy sor fontos dolgot, amelyeket hagyományos keretek közt a szülői ház mintája közvetített volna.

A negyedik generáció tanítása, nevelése után Sárika ma is azzal a lelkesedéssel, szeretettel beszél a pedagóguspályáról, mint azt tinédzserkorában elkezdte művelni. Ha lehetne, ma is ezt választaná. Otthona a béke, a nyugalom szigete, amelyben a férjnek, a két fiúnak és a hét unokának egyaránt kedvezményezett szerep jut. Sárikát nemcsak a hivatalok és a művelődési miniszter ismerte el átlagon felüli munkájáért, hanem naponta látja a tanítványain: jól döntött, hisz tanárnak lenni a legszebb hivatás…

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 16. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2003.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése