Soltész Bertalan és Szigetiné Tóth Gyöngyi

Településmenedzsment

Tunyogmatolcs

szszb_31_tk_soltesz_bertalan_800.jpgA képen láthatóval ellentétben, a polgármester és a jegyző-asszony vállvetve küzdenek napjaink nehéz körülményei között az ország keleti peremén található község fennmaradásáért, a lakosság megtartásáért, a hely élhetőbbé tételéért. Ezen nemes célok megvalósításáért minden rendelkezésre álló lehetőséget igyekeznek kihasználni. Ma egy települést jól és eredményesen vezetni-irányítani, a lakosság jogos igényeit és elvárásait kielégíteni csak a helyi viszonyok ismeretében, a lehetőségek kihasználásával, széles körű, tettekben testet öltő, mindennapi együttműködéssel lehet. A pályázati lehetőségek és a vállalkozói gyakorlattal és szemlélettel bíró polgármester számtalan jó elképzelésének hasznosságát és eredményességét minden itt élő család élvezi.

A Szamos folyó és holtágai festői környezetet kölcsönöznek a településnek. A szatmári település lakóit az 1970-es árvíz túlélése embert próbáló tettekre kényszerítette. Sajnos, sok család feladta a vízzel való kilátástalannak tűnő küzdelmet és békésebb, árvízmentes, biztonságosabbnak ítélt helyekre költözött. Akik maradtak, azokra hárult a minden korábbi nehézséggel folytatott küzdelem a fennmaradásért, munkanélküliség, elöregedés, elvándorlás…

Az egyéb helyen elhelyezkedni nem tudó, munkaképes korú emberek foglalkoztatása érdekében a több lábon állás gyakorlatát alkalmazzák: a START közmunkaprogram keretében átlagosan mintegy 250 főnek biztosítanak helyben értékteremtő munkát. A program elindításában és lebonyolításában sokat tesz Kovácsné Demeter Tünde alpolgármester asszony. A nagyon kevés szakember-létszám ellenére minden felmerülő gondot, problémát, feladatot széleskörű összefogással, eredményesen oldanak meg. Akik az állatokkal szeretnek és tudnak foglalkozni, a 300 darabos hízó- és vágósertés-, illetve a háromezres baromfiállományt gondozzák. Az átlagosan 10 malacozó kocájuk biztosítja a sertésállomány folyamatos utánpótlását. A szabadföldben és a fóliában frissen megtermelt nyersanyagokat és a keletkező húsárut a helyi, 350 adagos konyhán használják fel. A többlet mennyiséget helyben, valamint a környező településeken hasznosítják, folyamatban van a helyi piac kialakítása is.

Jelentős létszámban dolgoznak a 8 kilométernyi kordonnal rendelkező  uborkaültetvényen, valamint az egyéb konyhakerti növények gondozását, nevelését, betakarítását is végzik. A szezonális munkák mellett a nők szőnyegszövéssel, parkok gondozásával, a férfiak betonoszlop és térkő gyártással, egyszerűbb szerelési és karbantartási munkálatokkal, a közösségi létesítmények állagmegóvásával foglalkoznak. Különféle segélyezésre itt csak azok szorulnak rá, akik már nem képesek munkát végezni, illetve akik rendkívüli élethelyzetbe kerülnek. A település rendelkezésére álló központi költségvetési szűkös keretek és a helyben megteremtett önerő, valamint az elnyert pályázatok biztosította anyagi támogatások ésszerű és célszerű felhasználásával működtetik az óvodát, az iskolát, az öregek nappali otthonát, és egyéb közösségi létesítményeket.

A képviselőtestület és a településmenedzsment küzdőképességét és harcosságát ékesen bizonyítja, hogy az óvoda – már korábban szükségessé vált – bővítésére írt pályázatukat három elutasítás ellenére is fenntartják. A környező öt településsel összefogva – természeti adottságaikra alapozottan – kitörési lehetőségként a „Szamosi Élménytér” pályázat keretein belül mintegy 300 millió forintból a Holt-Szamos 23 kilométeres szakaszán valósult meg a „Kurta Kocsma” látogató központ és egyéb létesítmények. Ezek működtetését közös erővel és újabb tevékenységekkel – horgászattal, gyógynövénygyűjtéssel, vízitúrák szervezésével – kívánják bővíteni. A majdan ide érkezők saját szemükkel érzékelik, hogy a szatmári síkság gyöngyszemeként ismert, gyönyörű természeti környezetben fekvő Tunyogmatolcsra és környékére érdemes eljönniük. A környezet emberibbé és élhetőbbé tételének, a lakosság megtartásának, valamint anyagi biztonságának növelése érdekében költségtakarékosan és környezettudatosan élnek.

Önkormányzati önerőből épült, szépült meg a több funkciót ellátó sportpálya, a Tájház, a Kálmán-major és a parkok. Gazdálkodást segítő támogatásokkal, a szociálisan hátrányos helyzetű családok öngondoskodását segítik elő aktív szociálpolitikai eszközökkel és a saját gazdálkodás példájával.

A közösség összetartozásának erősítése érdekében felkarolják, támogatják a 10 civil szervezetet, akik pezsgő kulturális, közösségi életet teremtenek. A településmenedzsment és az önkormányzat mai és távolabbi célja továbbra is az értékteremtés, a példaadás és az útmutatás. Más lehetőség számukra érdektelen… „…Vitézségből mintát, emberségből példát ők adnak!…” Valahol ez lenne a járhatóbb út a csodavárás helyett…

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése