Tasó László

Polgármester,

Nyíradony

hb_01-168_taso_laszlo.jpgKellemes, jó humorú ember a nyíradonyi polgármester. A humorérzékre nagy szüksége is volt, hiszen nem volt könnyű dolga, mire eljutott a polgármesteri székig.

– Szegény görög katolikus családba születtem, négyen vagyunk testvérek. Édesanyám a ház körül dolgozott háztartásbeliként, édesapám fűrészgép-kezelőként ment nyugdíjba. Sajnos nagyon korán meghaltak. A szűkös körülmények ellenére azonban mégis megtanultam tőlük a legfontosabb dolgokat: fegyelemre, rendre, a szabályok és mások tiszteletére tanítottak. Egyik nagyapám kulák volt, a másik iparos ember. Büszke vagyok a mai napig is a felmenőkre, de arra meg főképpen, hogy tősgyökeres nyíradonyinak vallhatom magam. Az általános iskolát helyben végeztem, az első középiskolát Debrecenben. A Bethlen Gábor Közgazdasági Szakközépiskola után a Kiss Ferenc Erdészeti és Vadgazdálkodási Szakközépiskolában erdész és vadász képesítést szereztem.

A Gúti Erdészetnél tizenkét évet töltött el. Végigjárta a ranglétrát: az egykori felíró tizenkét év után értékesítési ágazatvezetőként jött el a cégtől, saját vállalkozásait irányítani.

– A munkám mellett, azt hiszem a futballban, vagy a futásban érhettem volna el komolyabb eredményeket. Mindez ma már csak hobbi, másik kedves időtöltésemmel, a vadászattal kiegészülve. Tizennyolc évesen az érettségi banketten tettem egy kijelentést az osztálytársaimnak, amikor is arra fogadtam, hogy akármi is legyen, harminckét évesen Nyíradonyban tanácselnök leszek. A fogadalmat betartottam, harminckét évesen polgármestere lettem a városnak. 1994. december 11-én elkezdődött, egy megfelelő alázatot is igénylő szolgálat. A polgármesterséget nem bízta a véletlenre: a középiskolák után továbbtanult. Meggyőződése, hogy aki „nem születik bele” a jó körülményekbe tanulással és kitartó szorgalommal is viheti valamire.

A KLTE Bölcsészettudományi Karán szerzett diplomát, jelenleg a másoddiplomáját szerzi szociálpolitikus szakon, ezen kívül az egyetemen párhuzamosan a harmadik diplomát adó Európa-tanulmányokkal is foglalkozik, hogy amikorra „aktuális” lesz, Európa-szakértő legyen. Miközben a családjáról, a két lányáról és az életéről mesél, jókat kacag. Lehetetlen nem feloldódni mellette. Nyitottságával, szókimondásával megnyitja a körülötte lévőket. A munkatársakkal hasonlóan közvetlen a kapcsolata. Tudja, hogy nemcsak a vasfegyelemmel lehet célhoz érni: sokszor a baráti hangnemre van szükség. Szereti is mindenki a hivatalban. Nem lehet mellette szomorkodni, állandóan vibrál, tervez, mozog, mint aki újra és újra igazolni akarná: igen, itt van a helye. Aki Nyíradonyba látogat, ezt meg sem kérdőjelezheti. Az utóbbi években szemmel láthatóan sokat fejlődött a város:

– Minden kezdet nehéz és az első ciklusban különösen az volt. A testület egy része nem örült az érkezésemnek. Volt egy olyan réteg, amely sérelmezte, hogy egy kulák unokája, egy kis szegény senki lett a polgármester. Talán az eredmények ismeretében ma már másképp gondolkodnak.

Újdonsült polgármesterként rögtön hozzálátott, hogy megcáfolja rosszindulatú megjegyzéseket. Több kilométernyi utat és járdát építettek, hamarosan közel százszázalékos lesz a csatornázottság. Aradványpusztán ravatalozó, bitumenes grund épült, és rövidesen új hat tantermes iskolát építenek. Folyamatban van a vezetékes gáz kiépítése, kiépült a teljes vízhálózat. A Szakolykertben kiépült a gázhálózat és megvalósult a buszközlekedés. A nyíradonyi hivatal külseje sem emlékeztet már a szocreálra. Fejlesztik az intézményeket, bővült az általános iskola komplexuma, megszépült a művelődési ház és a mozi. kNagy eredménynek tartja, hogy már hat éve megállt a népességfogyás.

– Az elképzelt tervek megvalósulnak Nyíradonyban, de mi nem torpanunk meg – folytatja. – Hamarosan regionális mentőállomás épül, a Gazdasági Minisztérium támogatásával pedig indítjuk a bérlakás-építési programot. A fiatalok Debrecenbe járnak középiskolába, de sok tehetséges gyerek anyagi háttere nem teszi lehetővé a bejárást, ezért középiskolára is szükségünk van – és ez meg is lesz. Mindezek mellett, a fejlesztés területein, sokat várunk az uniós csatlakozástól és a kedvezőbb közelségben épülő autópályától. Nekünk nincsenek hegyeink, nincs Balatonunk, nincsenek természeti kincseink, de vannak más értékeink. Itt van a Gúti erdő is, ami ugyan nehezen vonható be a térség vérkeringésébe, de azért vendégcsalogató.

Megyeszerte ismerik a nyíradonyi emberek vendégszeretetét. Aki erre jár, nem ússza meg a meghívást. Megérdemli ez a vidék is a nagyobb figyelmet. Tasó László mindent meg is tesz annak érdekében, hogy a tervek valóra váljanak. Titkos álmát is elárulja: szeretne filmet rendezni. Úgy érzi, tudna olyat produkálni ebben a műfajban is, amit még más nem tudott. Nem merek vele fogadást kötni, azt hiszem, veszítenék.

 (Hajdú-Bihari Almanach 1. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2001.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Téli alkony

Ősz Zoltán alkotása  Petőfi Sándor: ALKONY (részlet) Olyan a nap, mint a hervadt rózsa, Lankadtan bocsátja le fejét; Levelei, a halvány sugárok, Bús mosollyal hullnak róla szét. Néma, csendes a... Tartalom megtekintése

Buckavidék Fülöpszállás

Bíró Ernő alkotása Ezen a szélfútta  vidéken,  ahol mindig  változik a terep,  ahol a  cipő, és  zokni kérgessé  válnak az  éles  homoktól, nem  egy  sétatér.  Magasan a bucka tetején  kapaszkodnak... Tartalom megtekintése

Charles Bukowski

Biszák  László alkotása Ne szépítsünk,  nem kívánja  meg  tőlünk  senki  sem,  ha  valami, valaki nyers,  nem  bűn!!!  Legyen  egyenes,  őszinte, és  férfias!  Saját  maga is  kegyetlen  őszinteséggel  írta  meg  saját ... Tartalom megtekintése

Sceptrum

Tüttő  József alkotása A fordítás  szerint:   Ősi  hatalmi  jelvény,  ami alá  tartozik  az ítélkezés, igazságosság  a  jogszolgáltatás!!  Jogar!! Életünket  mindig   beszorítani  látszik  rendszabályok  közé,  mivel  bőven  akadnak,  akik ... Tartalom megtekintése

Santa Maria della Salute

Huszár  Boglárka alkotása Mit  kívánunk   egy  festménytől?  Mi keltette  fel a figyelmünket?  Ki  festette?   Ki  Ő?    ….és  még  lehetne   tovább is   faggatnunk  magunkat,  de nem... Tartalom megtekintése

Büszke lázadók

Hargitai Beáta alkotása Kis kitérővel jelentkezem, valami mással, amit tőlem megszoktatok, és a reakciókból olvasva, egyre nagyobb kedvvel festegetek csak úgy szabadon, minden megkötés, és szégyen nélkül. Élvezem a színek... Tartalom megtekintése

Szent István Bazilika, Budapest

Huszár  Boglárka alkotása Kis  túlzással:  világjáró  Boglárkám    mindig  boldogan  fogadja  be  egy egy  idegen  ország  szépségeit,   áradozik  a helyszínen,  és  a  hazamentett  látnivalók  fotón rögzített  emlékek,  még  nagyobb ... Tartalom megtekintése