Dr. Körtvélyessy József

Orvos, díszpolgár,

Nyírbogát

szszb_07-138_dr_kortvelyessy_jozsef.jpgOtt volt − nem is egyszer −, amikor új ember született erre a fura, de mégis szép világra. Jó néhány betegét pedig a halál torkából hozta vissza. Évtizedekig őrködött a legnagyobb kincs, az emberek egészsége felett. Őrködik most is nyugdíjasként, sietve megy a táskájával, ha hívják. Őszülő, ritkuló hajjal, de nem remegő kézzel, jó tartással, fiatalosan gyakorolja szép hivatását. Orvos, a neve dr. Körtvélyessy József. A rendelője kőhajításnyira van a nyírbogáti polgármesteri hivataltól, ott, ahol összekötő út vezet Kisléta, Máriapócs, Nyíregyháza, a nagyvilág felé.

Megható érzés tudomásul venni, szívünkben elkönyvelni, hogy a doktor úr becsületben felnevelt nyolc gyermeket. S immár tizenkét unoka boldog nagyapja. A ház körüli kis kert gondozására is futja az idejéből és az erejéből. Ilyenkor e sorok írójának megint eszébe jut a régi angol közmondás, amely így szól: „Aki felnevelt legalább két gyermeket és elültetett legalább két gyümölcsfát, az nem élt hiába.” Ő sem élt, él hiába, s éltesse még az Isten sokáig! − kívánják neki egykori betegei, jóakarói. E sorok írója meg azt kívánja: jó egészségben, továbbra is fiatalosan köszönjön rá az ezredforduló. Ekkor lesz hetvenöt éves. Ugyancsak kétezerben ünnepelheti az 50. házassági évfordulóját. Bizony, lassan fél évszázada annak, hogy örök hűséget esküdött a feleségára, közösségi szellemére jellemző, hogy a városban a nyugdíjas klub vezetőségi tagja, a kispályás labdarúgók vezetőségében tevékenykedik, az énekkarnak is oszlopos tagja. Itt említjük, hogy Csürösné Szekeres Mária lefordította egy svájci szerző könyvét magyarra. A könyvnek ez a magyar címe: Legnagyobb a szeretet. Nos, segítőnk emlékeztetett arra, hogy egy pécsi szerző megírta: „Vállajra azon időtől fogva telepedtek svábok, amióta Károlyi Ferenc birtokába került a község. Ez 1746. december 24-én történt az bírál, s eldönti, hogy ki kapjon közgyógyellátást. Az kap, aki nehéz anyagi körülmények közt él, vagy például igen sok gyógyszerre van szüksége. Méltányosságból is dönt néha a bizottság. Minden döntés mögött emberek, családok, sorsok vannak. A felelősség tehát óriási. Az igények szintén magasak. Az anyagi lehetőségek viszont nem nevezhetők nagynak. A segélykeret megteremtése és elosztása szinte művészet, ha úgy tetszik, kortünet. Ennek a bizottságnak nem egészen népszerű és nem egészen hálás feladata a segélyek elosztása… A doktor úr állítja: nem közhely, hogy Nyírbogátot dolgos emberek lakják, csak hát nincs mindenkinek munkája, kenyere. A segély néha a túlélést jelenti… A doktor úr általunk fontosnak tartott szavait szó szerint idézzük: „Ez a polgármesteri hivatal polgárbarát és humánus.” Méghozzá tehetjük: a humánum forintokban aligha mérhető.

Nos, ez a humánusnak mondott testület 1995-ben Nyírbogát díszpolgárává választotta dr. Körtvélyessy Józsefet. Bizonyára méltó helyre került ez az elismerés. A doktor úr az évtizedek során nemcsak gyógyított, sok mást is csinált a közjóért. Főleg a kezdeti években volt „lámpása” a településnek. Mint a kevés értelmiségiek egyike sok mindent csinált. Még kérvényt is körmölt…

Emberek és esetek egész sorát tudná felsorolni a doktor úr hosszú praxisából. A mindig sztorira éhes, kíváncsi újságíró-könyvrészlet író biztatta a doktor urat: az orvosi titoktartást és a jó ízlést meg nem sértve mondjon már egy érdekes, emlékezetes történetet. Ez a történet esetleg indokolná a díszpolgári cím jogosságát. (Noha a díszpolgári cím odaítélésében mindig, mindenütt egy életmű játszik szerepet.) Nos, a történet így hangzott:

− Egy gyermek életéről a kórházban már lemondtak az orvosok. Hazaengedték, a szegény, aggódó, kétségbeesett szülők bennem még reménykedtek. Mindent el is követtem, és a gyerek életben maradt. Az ilyen és hasonló esetek miatt mondják egyesek a nagyközségben: „De jó, hogy a doktor úr köztünk él.”

Nem élt mindig itt. A közeli Nyírlugoson látta meg a napvilágot. Nyíregyházán a Szent Imre Internátusban végezte középiskolai tanulmányait. Debrecenben szerzett orvosi diplomát. Utána a nyíregyházi 2. sz. sebészeten dolgozott.

Egyszer csak Nyírbátorba kerestek körzeti orvost. Jött. Ezerkilencszázhatvanháromban a nyírbogáti orvos Nyírbátorba, ő meg ide vágyott. Cseréltek. Azóta itt van. Közben gyógyított a környező falvakban is. Kezdetben milyen nehéz körülmények között! Kedves emléke: az 1970-es árvíz idején a szatmári gyerekeket Nyírmihálydiba telepítették. Átjárt, gyógyította őket.

A felesége orvosírnokként sokáig a segítője volt. Zsolt fia céllövészetben országos serdülő bajnok lett. Péter fia e sportágban ezüstérmet kapott. Andrea lánya a sportlövők közt Fair Play-díjat kapott. Zsolt most a Honvédelmi Minisztériumban tiszt. A Körtvélyessy név országosan is jól cseng…

 (Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 7. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 1998.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése