Dr. Boldizsár Imre

Jegyző,

Nyírvasvári

szszb_21-178_dr_boldizsar_imre.jpgA hatalmas portákról, a szépen művelt kertekről és a virágos faluképről könnyen ráismerni Nyírvasvárira. Már majdnem egybeépült a közeli kisvárossal, Nyírbátorral. A település vezetése nem véletlenül akar városi szintű szolgáltatásokat kínálni a községben élőknek. Ám ha az ingatlanárakat nézzük, a faluban fele annyiért összkomfortos, szép családi házat kaphat a vevő. Kialakult egy érdekes szimbiózis a két település között, különösen az idősebbek tavasztól őszig visszaköltöznek az egykori családi fészekbe, ahol még ismerik egymást a szomszédok, és számon tartják, kivel mi történik. Télen, amikor a fűtés már nagyobb gondot jelent, bemennek a városba, vagy a saját kis lakásba vagy a gyerekekhez.

Idillinek is mondható a kép, amelynek azért az árnyoldalairól is szót váltunk a Nyírvasváriban három éve jegyzősködő dr. Boldizsár Imrével. Egész élete a mezőgazdasághoz kötődik, kicsit később a jog is vonzotta, olyannyira, hogy elvégezte a jogi egyetemet is. Egyébként karcagi születésű, 1949. október 18-án látta meg a napvilágot a Szolnok megyei kisvárosban. Édesanyja, Kiss Erzsébet – jelenleg hetvenhat éves – egy rég elfeledett szakma avatott mestere, remekül ért a csipkeveréshez. Ám ebből még hobbiszinten sem tudta volna eltartani a családot, ezért takarítást is vállalt. Az édesapa, Boldizsár Imre nyolcvankét éves, és a termelőszövetkezetben kereste a kenyerét. Imrének a húga, Margit biológus. Két lánya van, Nóra közgazdász, családos, férje Szakács Roland gazdálkodó Tiszadobon. Ikreik, Linda és Vince egyévesek. A kisebbik lánya, Krisztina ügyvéd Budapesten.

Boldizsár Imre Karcagon érettségizett a mezőgazdasági technikumban 1968-ban. A családi hagyományt követve ő is a mezőgazdaság terén képzelte el a jövőjét, ezért végezte el Debrecenben az Agrártudományi Egyetemet. A végzés után a karcagi Lenin Termelőszövetkezetben, később a szerencsi, szintén Lenin nevét viselő termelőszövetkezetben dolgozott. Szolnok és Borsod megye után Hajdú is belépett az életébe, és Berettyóújfaluban főmezőgazdászi kinevezést kapott. Az újabb megye Szabolcs lett, a búji Új Élet Téeszben szintén főmezőgazdász volt. Már úgy tűnt, csak az agráriumban hasznosítja a tudását, még Nyíregyházán is, a Béke Termelőszövetkezetben is a főmezőgazdász posztot töltötte be. Időközben egyre inkább megszerette a jogi kérdéseket, és ezért döntött a Miskolci Egyetem jogi kara mellett. Az már talán csak ráadásnak tűnik, hogy Gödöllőn mérnöktanári diplomát vehetett át.

A jogi végzettség birtokában jóval szélesebb körben kereshetett értelmes elfoglaltságot. Egy nyíregyházi ügyvédi irodában számos ügyféllel és perrel találkozott, majd három évvel később úgy döntött: megpályázza a nyírvasvári jegyzői állást. Sikerrel tette, s ma a polgármesterrel, Vajdics Mihállyal azon fáradoznak, hogy a település minél előbb rangot adjon az itt élőknek. Amint a jegyző gondolja, a folyamatos megújulásban rejlik a fejlődés lehetősége. Az Európai Unió irányelveit maximálisan figyelembe vették, hisz a soros fejlesztéseknél már ezeket a szempontokat is érvényesíteni szükséges. A Széchenyi-tervben megépítettek egy EU-szabvány szerinti konyhát, valamint két szociális bérlakást is. Természetesen segítségre is számítanak az Európai Uniótól, hiszen a szennyvízhálózat kiépítése vagy a közvilágítás korszerűsítése, a hulladékfeldolgozás megoldása komoly pénzeket igényel.

A 2100 lelket számláló településen évente tíz-tizenöt új házat építenek, zömében fiatalok. Előfordul, hogy a városból is kijönnek az olcsóbb telek miatt. A meglévő lakásállomány korszerűsítése még gyakoribb. Az építéshatósági társulás keretében Bátorliget és Terem is idetartozik. Sajnos a tapasztalataik megegyeznek a hasonló adottságú dél-nyírségi települések tendenciájával: elöregszik a lakosság, az országhatár közelébe nem mindig jönnek szívesen a fészekrakók. Nyírvasváriban békésnek mondható a magyarok és a roma származásúak együttműködése. Az iskolában, de nagyjából a faluban is harmincöt százalék a kisebbséghez tartozók aránya. Van ám híresség is köztük, a Kék láng hagyományőrző egyesület. A jegyzőt azonban aggasztja, hogy a 326 millió forintos bevétellel és várhatóan a 378 millió forintos kiadással záruló 2005-ös év 52 millió forintnyi működési hiányt mutat. Természetesen benyújtották pályázatukat az önhibájukon kívül nehéz helyzetben lévő településeknek adható– röviden csak „önhikisnek” mondott – támogatásra 8,7 millió forint elnyerésére. Joguk egyértelmű, esélyük van, innen már csak némi szerencse szükségeltetik a sikerhez. Reménykednek hát, mi mást tehetnének…

A Nyíregyházán élő és naponta kijáró dr. Boldizsár Imre az autózás után nem véletlenül szeret kerékpározni. Nemcsak a szemét, hanem a lelkét is pihenteti az olvasás, mostanában a kertészkedés. Kötődik a földhöz, még ha az a saját háza melletti kertet is jelenti csupán.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 21. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2006.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése