Németh Andrásné

Iskolaigazgató,

Miskolc

baz_04_50_nemeth_andrasne.jpgIgazi pedagógusdinasztia leszármazottja, édesapja, sőt nagyszülei is pedagógusok voltak. A tágabb értelemben vett családból összesen tizenheten művelik ezt a hivatást. Édesapja, aki 19 évesen a „málenykij roboton” is részt vett, ma már nem él. Édesanyja nyugdíjas, tőle örökölte a gyermekek iránti szeretetét.

A Győri Kapui Általános Iskolába járt, ahol Kocsárdi Ervinné – aki tanítványainak szentelte életét – volt a példaképe, útravalót adott számára. A történelem mindig érdekelte, máig nagyon szereti a könyveket. Énekkaros és színjátszókör tagja volt, iskolatitkárként tevékenykedett, természetjáróként ismerte meg a Bükköt.

Az egykori Kilián György Gimnázium (ma Diósgyőri Gimnázium) volt középiskolai tanulmányainak színtere. Nosztalgiával gondol vissza egyenruhájukra, és büszke arra, hogy olyan iskolába járhatott, amely sok kiváló embert, köztük Miskolc több vezetőjét bocsátotta útjára.

Az ezerkilencszázhetvenes érettségit sikeres felvételi követte az Egri Tanárképző Főiskola magyar–angol szakán. Tanulmányait a nappali tagozaton mégsem kezdete el. Vidéken kezdett tanítani, majd 1976-ban diplomázott magyar–történelem szakon. Akkor került jelenlegi iskolájába: a Vörösmarty Mihály Általános Iskolába. Kezdetben napközis nevelő volt, majd második gyermeke születése után az akkori igazgató, Rittenbacher Ödön visszahívta tanítani. Negyedszázadon keresztül tanította a magyart és a történelmet. 2002-ben nevezték ki az iskola igazgatójává. Közben férjhez ment, majd két gyermek édesanyjaként folytatta a tanítást. Ez a belvárosi, lakótelepi intézmény jogutódja a régi híres belvárosi Vörösmarty-iskolának, amit lebontottak. Volt olyan időszak, amikor 1400 tanulójuk volt és három műszakban oktattak.

Jelenleg 765 kisdiáknak jelenti a második otthont a városban jó hírűnek számító oktatási intézmény. Két kiemelt területük a matematika–informatika és az idegen nyelvek (angol és német) magas szintű oktatása. Eredményesek más területeken is: országos, megyei, városi sikereket értek el különböző tárgyakból (országos 1–12. hely: informatika, kémia, földrajz, helyesírás, matematika).

Rendkívül eredményesek a sport terén is: kosárlabdában, kézilabdában, jeges sportokban szerzett serlegek, kupák, oklevelek sokasága díszíti az igazgatói irodát. Mindez azt bizonyítja, hogy a közel hatvanfős tantestület és a húsz technikai dolgozó teszi a dolgát. Büszkék itt végzett tanítványaikra, akiknek döntő többsége megbízható, sikeres felnőtt lett. Közülük is külön említést érdemel Horváth Ádám operaénekes, Vertig Tímea és Juhász Árpád színész. Az igazgatónő az iskola életének szervezésében, menedzselésében követi nagy elődjét, dr. Sasvári Józsefné nyugdíjas igazgatónőt.

Németh Andrásné fél évtizede a közéletben is aktivizálta magát. Ezerkilencszázkilencvennyolcban önkormányzati képviselő lett, az oktatási és tulajdonosi bizottságban tevékenykedett. Itt ismerkedett meg a város közoktatásával, annak szereplőivel, a gondokkal, a problémákkal.

A tulajdonosi bizottságban Miskolc város önkormányzata tucatnyi cégének tevékenységét tekinthette át. Tapasztalatait, kapcsolatait most intézménye javára fordítja.

–Úgy vélem, hogy mára az oktatásba is belopakodott a marketing – mondja Németh Andrásné igazgatónő. – Ma már nem elég, ha a tanárok jól tanítanak, ezt tudtára kell adni a „fogyasztónak”. A csökkenő gyermeklétszám miatt egyre nagyobb az iskolák közötti versengés a tanulókért. A jó hírű iskola státusát meg kell tartanunk, ebben partnerek kollégáim, akik mesterségbeli tudásuk legjavát adják. Szerencsére a szülők is szívesen segítenek, önzetlenül támogatják az intézményt.

Igazgatói tevékenységem során a városvezetéssel partneri kapcsolatok kialakítására törekszem. Miután rengeteg tehetséges diákunk van, célunk az, hogy a fenntartó, az önkormányzat, a szülők és a kollegáim megelégedésére működjön intézményünk.

A megfelelő munkához megfelelő objektív feltételeket kívánok teremteni. Olyan végzősöket szeretnénk útjukra bocsátani, akik szeretik a hazájukat és mindent meg is tesznek érte. A boldog gyermek- és szülőarcok mindenért kárpótolnak bennünket, pedagógusokat!

Németh Andrásné szabad idejében mindenekelőtt olvas, főleg a politikai, történelmi tárgyú könyveket szereti: Frederic Forsyte és Márai Sándor tartozik kedvenc írói közé. Besegít férje gazdálkodásába is, ha kell traktort, teherautót vezet.

Rendkívül változatos életének vezérfonala a család menedzselése volt, gyermekei mindig támaszkodhatnak rá. Örökös tenni akarás az élete, napjait keményen végigdolgozza, tevékenységét Palotai Boris gondolatai vezérelik: „Az élet értelmét nem keresni kell, hanem nekem kell értelmet adni az életnek!” Egyszer szeretné régi vágyát megvalósítani: a csángóföldi magyaroknak szülőföldjükön anyanyelvüket tanítani.

 (Borsod-Abaúj-Zempléni Almanach 4. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2003.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése