Kékedi László

Akadémikus, polgármester

Kisgyőr

szszb 30 ki Kékedi László.jpgA faragások falujaként ismert településen mintegy 70 fából készült szobor díszíti a köztereket. Az egyedülállónak mondható arculat alakításában jelentős szerepet vállalt Kékedi László, a Népművészet Mestere, akit 2013-ban a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjává választott. Ismertsége és eredményei alapján sokan szerették volna, ha nem csak a kézműves táborok irányítását vállalja el, hanem aktivitását faluja javára kamatoztatná. Mindez 2010-ben beteljesedett, amikor polgármesterré választották.

A polgármesteri iroda falán faragott faliképek teszik változatossá a hangulatot, mintegy tudatva, hogy a vendég helybeli művészemberrel találkozott. Pár mondat után kiderül, a fafaragó szakmáját magas szinten értő, felkészült ember. Először nagyapja szerszámaival próbálkozott alkotni a magát tősgyökeres kisgyőrinek valló Kékedi László. Mindig a népművészet területén tevékenykedett, sorra születtek alkotásai és jöttek az elismerések. Megkapta a Népművészet Ifjú Mestere Díjat és a Wlassics Gyula Díjat. A Népi iparművész címet 1995-ben vette át, 2007-ben pedig a Népművészet Mestere-díjat kapta meg. Háromszor nyerte el a Gránátalma díjat, de tulajdonosa a Nívó-díjnak és a Király Zsiga díjnak is. Elnöke volt a Bükkaljai Mesterek Népművészeti Egyesületének, alelnöke volt az Országos Népművészeti Egyesületek Szövetségének és tagja a Népi Iparművészeti Tanács Zsűri Bizottságának. Bekerült a Bükk-Makk Leader pályázatok döntéshozó testületébe is, ami a kistérség meghatározó mozgató rugója.

Munkáiról élvezettel beszél. A négy méter magas Falufa motívumait órákon át tudná ecsetelni. A monumentális alkotáson keleti irányban egy Nap rozetta látható, ami alá a jelenleg Kisgyőrben élő családok vezetékneveit faragták. A nyugati oldalra az 1700-as évektől napjainkig a faluban lakott kihalt családnevek kerültek.

Az’56-os emlékmű egy kettétört emlékoszlop, amit leláncoltak egy kőhöz, a törésből pedig sarjadó ág bújik ki, amely már bimbót hozott. A kisgyőri ravatalozóban a lehajló tulipán az elmúlást, a csónak alakú két meghajló fejfa emberi arcot jelképez. Az elhunytat faragott angyal hátára helyezik a szertartás előtt. A népi iparművész hangsúlyozza, mindig olyan alkotásokat tervez, amelyeknek funkciója van akár hétköznapokon, akár ünnepnapokon.

Utánajárt a temetői kultúra kialakulásának, a szerelmi ajándékozásnak, a kerítések és kutak formájának, motívumainak is. Ez a terület komoly néprajzi felkészültséget igényel, ezért büszke arra, hogy dolgozhatott a Muhi Történelmi Emlékhely, a Herman Ottó Emlékpark, valamint Csillebérc és Zánka táborainak létrehozásán. Negyedszázada szervez alkotótáborokat, amelyeken 80-100 fő vesz részt 1 éves kortól a 80 évesig.

Két fia közül Viktor diplomás közgazdász, Máté pedig felsőfokú kereskedelmi szakmenedzser. Mindketten örökölték apjuk kézügyességét.

Polgármesterré választása előtt 3 ciklusban képviselő, négy évig pedig alpolgármester volt Kékedi László. Műszaki vezetőként 2003-tól dolgozott az önkormányzatnál, így tudta, mire van szüksége az 1700 lelkes Kisgyőrnek. Tervei sorra valóra válnak: megújult az orvosi és fogorvosi rendelő, felújításra került és bővült az óvoda, a szeméttelep rekultivációja megtörtént, a Vadas utat aszfaltozták, elkészült a szabadtéri színpad, felújításra került a Rákóczi utcai híd, felújításra került a ravatalozó udvara, valamint  a kegyeleti hely. Elkészült két faragott autóbuszváró és átadtak egy nyitott csűrmúzeumot.

Hamarosan indul négy falu közös szennyvízprogramja és szeptemberben átadják a közösségi színteret, ahol a helyi piac is helyet kap. Elkészült idén a Miskolci utcai járdaépítés, de nemsokára díszburkolatot kap a Dózsa György utca egy része is. A Szociális Intézmény és Faluház hőszigetelése szeptember 30-ig befejeződik. Augusztusban új falubusszal gazdagodik Kisgyőr. 2014. advent első napjára elkészül Európa „talán” legnagyobb szabadtéri betleheme 17 db életnagyságú faragott szoborral és a négy történelmi egyház templomtornyával (ökumenikus betlehem). Pezseg a községben a kulturális élet, hiszen szinte minden héten érkezik hozzájuk ismert előadó. A polgármester kiemel egy példaértékű beruházást, a futballpálya építését. 2014. őszétől újra lesz csapata a falunak, amelyben két fia is rúgja majd a bőrt. Az építkezésre 13 és félmillió forintot nyertek, amit kiegészített a helybeliek társadalmi munkája. Kékedi László úgy fogalmaz: a falu lakóival, a munkatársaival kölcsönös együttgondolkozás és a bizalom elvén alapuló kapcsolat kialakítása az elmúlt 4 évben megtörtént, ami az eredményekben megmutatkozik.

A Bükk-hegység déli lankáira épült község vonzza a csendre, a jó levegőre, a gazdag kulturális programokra vágyó és népi hagyományokat őrző köztéri alkotásokat látni akaró családokat.

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése