Szopkó József

Gyógyszertárvezető és tulajdonos,

Gávavencsellő

Szopkó 400.jpgNem kíván érzékeny patikamérleget annak eldöntése, hogy Szopkó József és családja miként érezheti magát a Tisza menti nagyközségben, Gávavencsellőn. Köszönöm szépen, jól – fogalmazza meg tömören az eddig itt töltött 17 év tapasztalatát s az ide tervezett reményteli jövőt. A gyógyszertárvezetőnek és tulajdonosnak is csupán az eddigi életútja sorjázásakor ötlik eszébe: a legfontosabb állomáshelyek valamely Tisza-parti településhez kötődnek.

A tiszadobi család egyetlen gyermekeként 1956. augusztus 11-én született Tiszalökön. Édesapja, Szopkó József a téeszben gépkocsivezetőként dolgozott nyugdíjazásáig, míg édesanyja a ház körüli teendőket látta el. A 75, illetve 70 éves szülők az idén aranylakodalmuk megünneplésére készülnek, akik ma is kétheti gyakorisággal Tiszadobról felkerekednek meglátogatni a lassan felnőtté cseperedett unokákat.

Szopkó József az általános iskola elvégzése után a tiszalöki Teleki Blanka Gimnáziumba iratkozott, ahol 1974-ben érettségizett.

– Kedveltem a reáltárgyakat, ám a műszaki orientáltságú pályaválasztásomat döntően az befolyásolta, hogy az egyik ilyen jellegű orvosi vizsgán a gyengébb szemem miatt nem feleltem meg. De jókor jött az akkori megyei gyógyszertári központ szórólapja, amely segített az életre szóló döntésben. A sikeres felvételit követően tanulmányaimat a Szegedi Orvostudományi Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán folytathattam.

A diplomát 1979-ben kaptam kézhez, s Nyíregyházán, a Rákóczi úti Ernyei gyógyszertárban helyezkedtem el. Az Ernyeiben mintegy három évig dolgoztam, majd helyettesítő gyógyszerésznek, úgynevezett pendlizőnek álltam. E helyettesítési időszak a szakma, a megye településeinek jobb megismerését tette lehetővé, de mindemellett több emberi kapcsolatot, no és több pénzt is hozott számomra. Sőt a szintén gyógyszerész feleségemet is ennek köszönhetem, mert így ismerkedhettünk meg Rakamazon, akivel 1983. február 12-én kötöttünk házasságot. A feleségem, Mátrai Ilona 1954. december 24-én született Szeghalmon, a család valójában vésztői származású, a szülei már régóta Berettyóújfaluban élnek. Egy fiútestvére van, aki a családjával szintén e hajdúsági kisváros lakója.

A feleségem Budapesten végzett, a gyógyszerészi diplomáját 1982-ben, a szakgyógyszerészit 1987-ben szerezte meg. Friss házasként Tiszaeszláron laktunk, és a jövőnket tervezve két gyógyszerészt eltartani tudó álláshelyet kerestünk. E szempont alapján kerültünk 1984-ben Fehérgyarmatra, a Kossuth téri patikába, ahol máig Dávid György a gyógyszertárvezető. Ez idő alatt tettem szakvizsgát Debrecenben „Gyógyszerellátás és gyógyszerügyi szervezés” témában. Mindkét gyermekünk Fehérgyarmaton született, Zsuzsanna 1985. június 8-án, míg Péter 1988. február 12-én, éppen házasságkötésünk ötödik évfordulóján. Szerettünk ott élni, a fehérgyarmatiak és a környező kis aprófalvak lakói mintha eleve szeretetteljesebb szívvel születnének e világra, pedig a legtöbbjének igen nehéz a sorsa.

Fehérgyarmatot 1988-ban cseréltük Gávavencsellőre. Az elhunyt Horváth Géza gyógyszerész helyét pályáztuk meg a feleségemmel. Gávavencsellő mellett szólt még a megyeszékhely és Tokaj, illetve a szülőfalum viszonylagos közelsége, a Tisza-parti táj szépsége, az akkor még újnak számító gyógyszertár épülete, az udvar és a nagy kert.

Én úgy tartom: ott az otthonom, ahol a munkám. Az itt eltöltött tizenhét év is ezt bizonyítja, és úgy gondolom, sikerült az itteni emberekkel is elfogadtatni magunkat. A nagyközség két háziorvosával, a területi funkciót ellátó tüdőgondozó intézet munkatársaival is jó a kapcsolatunk. Igyekszünk megfelelni a felerősödött szakmai kihívásoknak, ugyanakkor a napi munkán túlérő feladatot jelent magának a vállalkozásnak a vitele, annak minden örömével és nyűgével. A patika 1995. november 4-től magánpraxisként működik. A korábbi öt gyógyszertári asszisztens helyett most kettő dolgozik. Az épületet teljesen felújítottuk. Időközben Tiszabercelen megnyitottuk fiókgyógyszertárunkat is, ahol minden munkanapon a gyógyszerészi teendőket én látom el. Ügyeletet nem kell adnunk, de a nyitva tartás falun egészen mást jelent, gyakran keresik meg az embert zárás után is.

Azt, hogy a műszaki pályát végül is gyógyszerészire cseréltem, régen nem bánom. Már akkor sem, amikor még kezdő beosztottként, majd pendlizőként tevékenykedtem. Az pedig külön örömünkre szolgál, hogy gyermekeink a nyomdokainkba kívánnak lépni. Zsuzsa lányunk a nyíregyházi Krúdy Gimnázium biológia tagozata után e szakmát tanulja, most elsőéves egyetemista Szegeden. A Krúdy biológia tagozatán harmadikos Péter fiunk is gyógyszerészként képzeli el a jövőjét – mondta Szopkó József.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanch 20. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2005.)

***

Régi sérelmet orvosolt az ország azzal, hogy nemcsak a frissen végzett gyógyszerészeket avatja doktorrá, hanem ezt a címet visszamenőlegesen is megadják a hivatásukat gyakorlóknak. Dr. Szopkó József és felesége ezt a hivatást választotta, és Gávavencsellőn előbb állami gyógyszertárat működtettek, majd 1995. november 4-én nyitották meg Vitál névre keresztelt patikájukat. Gyermekeik folytatják a szülői pályát, Zsuzsa már végzett gyógyszerészdoktor, a Szegedi Egyetemen 2012-ben vette át oklevelét. Szülei nagy örömére ő is Gávavencsellőn kezdett el dolgozni. Péter fiuk harmadéves, Szegedről az idén jött át a Debreceni Egyetem Gyógyszerészeti Karára. Bizonyára azért, hogy közelebb legyen a családhoz… Bár egyikőjükre sem nehezedett apai, anyai nyomás, szinte beleszülettek a patika világába.

Míg a korábbi években anyagilag jobban megérte magánpatikát nyitni, ma, a sűrűn változó körülmények, no és az egyre több gyógyszertár létesítése mellett lényegesen nehezebb a megélhetés. Szopkó doktorék a közel 4 ezer helybeli és a Tiszabercelen lévő fiókpatikába járó mintegy 2 ezer lakos ellátását szervezik. Az a tapasztalatuk, hogy a nyugdíj, a segély kézhezvétele után többen nyitnak be hozzájuk. Előfordul, hogy hiába írja fel az orvos, nincs pénz kiváltani. Rangsorolják a betegek a recepteket is, akár a sárga csekkeket a postán. Jelenleg csak a koleszterincsökkentésre való hatóanyagot írhatják fel a rendelőben, és a gyógyszerész javasolja a megfelelő tablettát. Míg korábban sokan szabályos készletet halmoztak fel otthon, ma előfordul, hogy még lázcsillapító sincs némely családnál.

A Vitál Gyógyszertár naponta 8-17-ig, csütörtökön 8-14,30-ig fogadja a betegeket. Hétvégén zárva tartanak.

(Kiegészítve 2012. szeptember 19-én)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése