Koncz Ferenc

Országgyűlési képviselő,

Szerencs

baz_08_20_koncz_ferenc.jpgKoncz Ferenc eseményekben, fordulatokban bővelkedő életpályája a „térkép szélén” lévő kis csereháti településről, Tornaszentjakabról indult. Ebben az akkor tán összesen ötszáz lelket számláló kis faluban született 1959. október 2-án, és itt tipikus vidéki családban nőtt fel. A nagyszülők földművesek voltak, afféle elszegényedett nemesi família. Apja jó eszű parasztgyerek volt, édesanyja a pataki gimnáziumba járt. Olyan családban nőtt fel, ahol három, ill. négy generáció élt együtt. Gyermekkora élményekben gazdag, apja az erdőgazdaságban dolgozott, így pici korától járta az erdőt, mezőt, játék közben megismerte az őt körülvevő világot. Az iskolában jól tanult, érdekelte a történelem, a fizika, a természet, sokáig ornitológus akart lenni. Emellett a műszaki dolgok is vonzották, így cseppet sem meglepő, hogy Miskolcon, a gépipari szakközépiskolában tanult tovább. A Petőfi-kollégiumban lakott, így csak havonta egyszer járhatott haza. Az otthoni munkák miatt kimaradt az akkor divatos nyári táborozásokból, ehelyett részt vett a nyár legnehezebb paraszti munkáiban, mint az aratás is. Dolgozott cséplőgép mellett, a falu akkori viszonyai ezt megkövetelték.

Érettségi után a BÁÉV-nál és az LKM-ben dolgozott két éven keresztül, közben egy családi tragédia (édesanyja fiatalon, negyvenévesen meghalt egy háztartási baleset következtében), alapvetően megváltoztatta a család életét. Ekkor döntött úgy, hogy közelebb jön a családhoz, képesítés nélküli nevelő lett Ragályon. Itt két évet tanított, közben felvették a főiskola matematika–fizika szakára, Nyíregyházára. Ezért behívták katonának, a szokás szerint tizenegy hónapot szolgált. Két év tanulás után átment az ELTE-re, ott végzett ezerkilencszáznyolcvanhétben.

Az utolsó évben már tanított is, előbb a Rózsadombon, majd a Naphegyen, egy általános iskolában, aztán egy szakmunkásképző intézet következett.

Felesége ezerkilencszáznyolcvannyolcban agrárközgazdászi állást kapott a Szerencsi ÁG-nál, így kerültek ide. Az itteni vidék nagyon sok dologban emlékeztette a szülőföldre, Tornaszentjakabra, hamar megtetszett neki a táj, az emberek szorgalma, munkaszeretete és a szőlő iránti vonzalma. Tanítani kezdett egyidejűleg a város mindkét iskolájában.

A politika már gyermekkorában megérintette, nagyon szeretett az idősebb bácsikák körében ücsörögni, akik „kivesézték” az éppen aktuális helyzetet. Leste a szót, hallgatta a történeteket, arról például, hogy dédapja hogyan fogott kezet Ferenc Józseffel. Pesten került közelebbi kapcsolatba a politikával, ebben az időben már „zajlott a közélet” a fővárosban, ebből a szempontból jó volt Budapest, mert egyébként nem szerette a nagyváros nyüzsgését.

Az ELTE-n többféle irányzattal kapcsolatba került, részt vett később tüntetéseken is. Néhány cimborájával ezerkilencszázkilencvenben Szerencsen megalapította a Fidesz-t, majd bekerült a helyi önkormányzatba, ahol máig testületi tag. Ezerkilencszázkilencvennyolcban indult a képviselő-választáson, listáról került be a parlamentbe, ahol azóta a környezetvédelmi és az ifjúsági és sport bizottság tagjaként tevékenykedik. Munkájára harminchét település polgármesterei és lakói számíthatnak, már eddig is számtalan megyei beruházás megvalósulásában játszott közvetlen szerepet.

A Szerencsi Rászorultakért Alapítvány kuratóriumi elnökeként azon fáradozik, hogy a szociálisan nehéz sorsú gyermekeket felkarolják.

– Az életemben nagy szerencsének érzem, hogy biztos családi hátterem van, hogy Isteni gondviselés egyengette utamat, és hogy három szép gyermekem van – vélekedik a képviselő úr. – Fatalista embernek érzem magam, soha nem hajszoltam a sikert. Amióta képviselő vagyok, tevékenységemet szolgálatként fogom fel. Ha engem állított ide a sors, akkor igyekszem ennek a feladatnak eleget tenni. Főleg önmagamnak szeretnék megfelelni! Úgy érzem, a rám szabott feladatok nagyobbik részét sikerült teljesítenem. Tennivaló azonban még van bőven, remélem a jövőben is lesz lehetőségem, hogy a köz javára ténykedjek.

Ha ez így lesz, abban kiemelkedően fontos szerepet játszik a falubeli imádott, Kondás Tünde közgazdász, a MOL Gáz Rt. főkönyvelője, akivel ezerkilencszáznyolcvanötben kötöttek házasságot. Zsófi lányuk ezerkilencszázkilencvenben született, ma már ötödikes a Rákóczi Zsigmond Általános Iskolában. Az ikerfiúkkal, Bencével és Ferenccel ezerkilencszázkilencvenhatban gyarapodott a család.

Van egy pár festménye, műalkotása, amelyeknek az a legnagyobb értéke, hogy barátaitól kapta őket. Emellett igen sok, mások számára talán értéktelennek tűnő tárgya van, melyek szintén személyekhez kötődnek. Az igazi gyűjtőszenvedélye azonban a könyv. Továbbra is imádja az állatokat, most egy német juhásza van, szereti a lovakat, a természetet és mindent, ami a szőlővel és Hegyaljával kapcsolatba hozható.

(Borsod-Abaúj-Zempléni Almanach 8. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2009.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése