Zsíros Antalné

Címzetes iskolaigazgató, a Nyugdíjas Egyesület elnöke

Tiszabercel

Neve hallatán a tisztelet hangján szólal meg a helyi polgármestertől a volt tanítványokon, kollégákon, a megyei irodalmi élet jeles képviselőin át, a szűkebb-tágabb közösségig, mindenki. A nagy kulturális-társadalmi hagyományokkal bíró település apraja-nagyja valamilyen módon kötődik hozzá. Majd minden korosztály tanítója, nevelője volt – és gondoskodója ma is, munkássága, tevékenysége szimbolikus, lefedi az egész falut, s egy egész életet. Ebből táplálkozik és ez is inspirálja. Sok régi és újabb fotót nézegetünk, természetes a visszaemlékezés, de a mában él. Tervez, szervez, fiataloknak is példát adó energiával, értékekre alapozva, a mai kor elvárásaihoz igazodva. Ez fiatalosságának titka, meg az a fajta őszinte szeretet és tisztelet, a szívből jövő adni és tenni tudás öröme, ahogyan a közért munkálkodik.

Több mint fél évszázad köti Tiszabercelhez, a község minden fontos eseményének alakító részese volt. Aktív alkotó évtizedeiben a település lámpásaként dolgozott, majd a pedagógus pályáról hozott emberségével, helytállásával a helyi civil nyugdíjas szervezet szolgálatára szegődött, áll a számos kitüntető oklevél egyikében.

E tartalmas és gazdag életút, Németh Ilonaként, Nagyhalászból, egy „folyton emlékező”, többgenerációs családból indult, idézi fel a nagyszülői gyökereket. A gazdálkodó szülők három gyermeküket, bátyjával és húgával együtt nagy szeretettel nevelték, taníttatták. A nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnáziumban tett érettségit követően a Felsőfokú Tanítóképző Intézet hallgatója lett. Aktív diákévei voltak, szívesen emlékszik a színvonalas oktatásra, a sportolási lehetőségekre, a diákbizottság vezetőjeként végzett közösségi munkára.

Államvizsga után 1961-ben Tiszabercelen kezdte pedagógus-életútját. Magánélete is kiteljesedett, házasságot kötött Zsíros Antallal, aki a helyi tsz főkönyvelője volt. Közben népművelési ügyvezetőként a község kulturális életét tíz évig irányítja, s pályája is új lendületet kap, 1978-ban magyar szakos tanári diplomát szerez. Szakmai felkészültségét, vezetői-szervezői habitusát értékelve – elődje nyugdíjba vonuláskor – az iskola igazgatására kérték fel (1984), nyugdíjazásáig töltötte be a posztot, s a képviselőtestület címzetes igazgatói címet adományozott részére. Vezetése alatt virágkorát élte az iskola, 400 tanuló, jó nevelőtestület, a pedagógiai sikerek igazi örömet jelentettek. Ma is örömmel megy vissza, meghívják minden iskolai rendezvényre.

Az irodalom szeretetére nevelés kiemelt jelentőségű volt számára és az ma is. Különösen a falu híres szülötte, Bessenyei György emlékének, szellemiségének és szülőházának ápolása.  Nagy álma teljesült 1997-ben, mikor az iskola felvette Bessenyei György nevét. Kezdeményezője lett a térség iskoláinak bevonásával rendezett Bessenyei műveltségi versenyeknek, a minden év februárjában, a költő-filozófusra emlékező irodalmi műsoroknak.

A Nyíregyházán működő Bessenyei György Irodalmi és Művelődési Társaság különösen tisztelt elnökségi tagja. A pedagógus hivatás és a közélet együtt van jelen életútjában: 1994-től 1998-ig alpolgármester, 15 évig képviselőtestületi tag. A községért végzett önzetlen munkájáért csak néhány a számos képviselőtestületi és országos elismerések közül: Tiszabercel Díszpolgára, A Köz Szolgálatáért, Kiváló Munkáért Kitüntető Cím, Kulturális Miniszteri Dicséret.

A civil közéletben is aktív szerepet vállal, hiszen itt nagy hagyománnyal, megbecsültséggel bírnak e közösségek. Már nyugdíjba vonulása évében megalapította a Nyugdíjas Egyesületet, mely sok örömteli együttléttel, gazdag programokkal színesítik a mintegy 60 tag, és a község életét. Munkáját nagy tisztelet övezi helyi és megyei szinten is, elnökségi tagja a Sz-Sz-B. Megyei Nyugdíjas Szervezetek Szövetségének. Az idősügy területén végzett tevékenysége is több kitüntetést érdemelt, ezek egyike az Idősekért Díj (2012, Emberi Erőforrások Minisztériuma). 

E gazdag életpálya mögött egy boldog, támogató családi háttér állt és áll. Férje, aki mindig és mindenben segítője volt, már csak fentről vigyázza, ő, pedig a sírjára tett virággal köszöni meg neki a boldog 50 évet, a sok támaszt. Aranyos gyermekek és szeretetreméltó unokák veszik körül. Zoltán fiúk (1964) pénzügyi főiskolát végzett, Budapesten él családjával, a 26 éves Attila végzős műegyetemista, a 18 éves Tímea gimnazista, csodálatosan énekel és táncol. Antal fiúk (1967) közgazdász, egy hűtőház vezetője, ők Nyíregyházán laknak, Tamás unokája szintén ötödéves a műegyetemen, Antal elsős a Krúdy Gimnáziumban. Mindnyájan büszkék a nagyszülőkre, szülőkre.

Zsíros Antalné pályáján az emberség, a helytállás volt az iránytű. Úgy, ahogyan többször idézte mintegy mottóul Arany János gondolatait: „Legnagyobb cél pedig, itt, e földi létben, Ember lenni mindég, minden körülményben”.

Szerző: 2018. 04. 07.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése