Elrepülnek a pléhgalambok

Írta: Balogh Géza

Peder Mørk Mønsted1 (1859–1941) másolata.jpgGondolom, van mindenkinek egy másik háza, ahol szívesen leélné a másik életét. Az enyém Gelénesen, vagy ahogy Beregben mondják, Génesen van. Szelíd partoldalba épült, és hatalmas fák tornyosulnak fölé. Vén fenyők, dió- meg körtefák szűrik az esőket, csendesítik a szeleket. A bokrok alatt rozmaring, dália és cintória nő, a kert végén, a legöregebb tölgy sűrűjében pedig székácsgalamb fészkel. A házból, legalább is az utcáról nem sokat látni. Csupán egy impresszionista fénykép az egész. Zöld bokrokon átszűrődő fehér falak, árnyékból előbukkanó tornácoszlopok, a tetőn egy pléhgalamb…, majd egy idős, haját kapkodva igazító nénike. Gazdag Berta, a ház asszonya. Most szaladt haza a lányától, a kukoricakapálást hagyta félbe a jöttünk hírére, és szégyenkezik, hogy ilyen loncsos az öltözéke. Van valami megmagyarázhatatlan finomság a mozdulataiban, és a beszéde is választékosabb a köznapinál. Nagyon rég, húsz esztendőnél is régebben talán, hogy utoljára náluk jártam. Ő persze már nem emlékszik ránk, hisz hány kíváncsi idegen bekukkantott hozzá azóta! Ketten voltunk, fiatal, kezdő újságírók, a régi házak, kertek bolondjai. Húsz év nagy idő. De nem az öreg fák, házak életében. Egy száz éves körtefa már semmit se változik. Legfeljebb egy-két ága szárad el. Nő azonban helyette új, s húsz év alatt utoléri a másikat. Az öreg házak se vénülnek már tovább. Csupán a vakolat repedései, a pléhtető rozsdafoltjai figyelmeztetnek a múló időre. Ám azok se többek néhány ráncnál a vén ház arcán.

– Mélyek azok a ráncok… És az a baj, hogy egyre mélyebbek – simogatja meg tekintetével az öreg hajlékot Gazdag Berta, és elindul előttem a töredezett járdán.

Orgonabokrok ágai hajolnak a vékony betoncsíkra, az illesztéseknél kövér papsajt, meg lándzsás útifű nő, és az aprócska borsmenta fűszeres illatát hozza valamerről a szél. Az ország talán legkülönlegesebb kamrája felé tartunk. Két vastag tornácoszlop tartja a tetőt, alatta pedig mély, hűvös pince. Csalán, meg sűrű bodzabokrok őrzik a bejáratot, a ház asszonya szégyenkezik is miattuk. Tavaly még elkaszálgatott a hatalmas portán, de az idén már nem nagyon bírt a tömérdek gyommal. Nyolcvan esztendősön egyre nehezebb a kasza, még szerencse, hogy a közmunkások besegítenek néha. Sokat látott, tapasztalt emberek is vannak köztük, de ők is csak csodálkoznak. Hogy itt megmaradt minden szinte érintetlenül! Csupán a nagy csűr omlott össze, de az istálló, a kamra, a tyúkól, disznóól, és hát persze a ház…, itt minden a régi. A kamrában a két szuszék, a hombár, fent a tetőn a pléhmadár, bent a házban pedig a komód, a függönytartók, a szabadkémény…. És egy furcsa, óratokra emlékeztető faragott szerkezet a felső szoba falán.

– Az édesanyám fátyoltartója – állunk meg előtte. – A nagybátyja faragta még valamikor 1910-ben, otthon, Kisbégányban. Mert az én édesanyám Beregszász mellől, Kisbégányból jött ide férjhez. Nagyapámnak még nyolcvan hold földje volt, apámék azonban öten voltak testvérek, s széjjelment a vagyon. A házat mi örököltük, s föld is maradt azért. Kint ragyog a nyári nap, de itt bent hűvös van és sejtelmes félhomály. A vastag mestergerendán is csak vakláljuk a feliratot: 1885-ben építette Gazdag Ferenc. Az akkori munkákra, mesterekre persze már senki sem emlékszik, de a negyven évvel későbbiekre igen. A háziasszonyunk. Három vagy négy éves lehetett, mikor pléhtetőre cserélték a zsindelyt. Egy román legény is volt a mesterek között, ő vágta ki a kamrát díszítő madarakat. Meg fog róla emlegetni gazda! – mondogatta. És igaza lett. Mert, ha a gazda már nem is, de a lánya még ma is emlegeti azt a napot. Csak a galambok hibádznak. Már csak egy ül fent a tetőn. A másikat épp a minap találták meg a bokrok alatt, ám a harmadik hiányzik. De nem sokáig, mert Gazdag Bertának, s a faluban lakó pedagógus lányának feltett szándéka, hogy megmentik az ódon házat. Egy élő falumúzeumot szeretnének berendezni benne. Pontosabban a portán, ilyet ugyanis a szentendrei, vagy a nyíregyházi skanzenben se igen látni. Mert itt minden az eredeti. A szuszéktól a szabadkéményig minden.

Csak egy kis segítség kellene mindehhez. Igaz, egyszer háromszázezer forintot már kaptak, de mire elég ennyi manapság!? Az istálló tetőszerkezetének kijavítására. Ha gondos, aprólékos a mester. Ám ha nagyvonalú…! Egyébként sincsen nagy szerencséje ennek a háznak a mesterekkel. Már ketten is meghaltak, akik felvállalták a rendbetételét. Az egyik öngyilkos lett, a másikat pedig megölték a mezőn. Gazdag Berta, s lánya azonban nem tett le a tervről: ha rálelnek az ezer források egyikére, s megszerzik a remélt támogatást, egy párját ritkító tájházzá alakítják a szülői házat.

Ahol nemtudom szilvát, s búzával érő körtét eszegethet majd az ember, és száz éves varrott, meg szedett beregi kendőkben gyönyörködhet. Ha rászánja az időt, és nem elégszik meg csupán a fehér falak látványával. Ámbár azok is mesélni tudnak. Még húsz-harminc év múltán is. Ha valaki igazán kíváncsi rájuk.

Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Varázslat

Huszár Boglárka alkotása 60×60 cm. olaj, vászon. Nem is tudom mióta  áll  ez  a  nagyon  régi  épület,  kicsit  elvarázsolt  szépségével   kastély,  kicsit  bástya szerű  repkénnyel  befutott oldalával.  Az idő ... Tartalom megtekintése

Az út  

Tüttő József alkotása Szinte  meggyötört  arcok,  holott  egy  életút  harcosai  a  születéstől  a  végsőkig.  Egyetlen  ember  akinek  annyiszor változik az  arca,  ahány állomást  tudhat  maga mögött.  Hogy sejthetnénk  gyermekkorban,  milyen ... Tartalom megtekintése

Pomaranski Luca portréja

Huszár Boglárka alkotása Csak általánosságban  szabad  beszélni, én  mégis  a portrézást  találom a legizgalmasabb alkotói  munkának.  Huszár  Boglárka  ragyogó   képet festett  Lucáról,  aki csak  éppen  bekukkantott  a  vászonra, hogy ... Tartalom megtekintése

Pince bejárat, Tokaj

Bíró  Ernő alkotása 30×42 cm, akvarell Ebben a rémítően  szomorkás időben  vágyódva  nézhetünk  erre  a  Bíró Ernő  által   megpingált  képre. Kirobbanó  fényekben  pompázik   a  pince  tetején  dúsan  hajtó ... Tartalom megtekintése