Bolyán Sándor

Földmérő, a Geoprofi Team Bt. ügyvezetője,

Nyíregyháza

Bolyan_Sandor szszb 27 zsl.jpgA gyerek- és fiatalkorában meg nem adatott lehetőség, a többet akarás, a világ iránti nyitottság, a másokra való odafigyelés meghatározó erővel bírtak eddigi életében. Ahogy beszél családjáról, önmagáról, a történelemről, az emberekről, inkább hinnénk humán értelmiséginek, mint a racionális számok, műszaki rajzok és térképek világában élő földmérőnek. Hiszen kutatja a neve, családja eredetét, szülőhelyének történetét, de szenvedélye lett a közeli és távoli országok kultúrájának a megismerése is. Az idáig vezető út azonban göröngyös volt a földmérésben megyeszerte ismert, ma már családi vállalkozást irányító szakembernek.

Öcsödön született 1945-ben többgyermekes – ahogy mondja –, viszonylag szegény szülők gyermekeként. Az 1722-ig visszavezetett családfa kutatása szerint apai ágon Örményországból kerültek Erdélybe, onnan zsidó családokkal együtt telepedtek le Öcsödön a Bolyánok.

A leszármazottak között találhatók vállalkozó szelleműek; étteremtulajdonos, kenyérgyáros, mezőgazdasági nagyvállalkozó, orvos, tanár, bankár. Az apai nagyapa még jobb módú középbirtokos, cséplőgép-tulajdonos volt. Édesapja borkereskedéssel, fuvarozással foglalkozott, s fiatalon, 33 évesen két árvát hagyott maga után. Sándor hat hónapos volt, nővére hat éves. Édesanyja újbóli házasságából három féltestvérrel bővült a család.

Az öcsödi – Gödény-laposi tanyasi iskolából jó bizonyítvánnyal, de a minél előbbi kenyérkereset, no meg a teljes ellátás biztosítása miatt is Tatára került vájár tanulónak. Felidézi, hogy a Szakma Kiváló Tanulója versenyen országos 3. helyezést ért el, s a Vígszínházban tartott ünnepségen az oklevél mellé két hét jutalomüdülést is kapott az NDK-ba.

Továbbtanult, 1963–67 között a tatabányai Bányaipari Aknászképző Technikumban szerzett föld- és bánya-mérő technikus képesítést. Tulajdonképpen vonzódott a bányászathoz, de – mint mondja – rossz időszakban volt ez. Ekkor kezdődtek a bányák felszámolása, nemigen látott perspektívát. De megcsillant egy másik út. Még 1964-ben nyári gyakorlaton a Budapesti Geodéziai és Térképészeti Vállalat Nyíregyházi Osztályán vett részt, s ez meghatározta későbbi életét.

1967-ben már itt kapott állást, megnősült, felesége, Palicska Margit is szakmabeli volt. Szakmailag jó „iskola” volt az itt töltött 12 év, közben földmérő-technikusi végzettséget szerzett Budapesten. A Megyei Földhivatal Földmérési Osztályára hívják, ahol az állami alaptérképek vizsgálatával foglalkozik. Aktív pályája legszebb 12 évének tartja ezt az időt, a feladatok, a jó munkahelyi légkör ösztönző hatással voltak rá; tanulni, új, más ismereteket is szerezni. Filozófiát hallgatott, ingatlanrendezői képesítést szerzett, számítógép-programozást tanult.

1991-ben áthelyezik a nyíregyházi Körzeti Földhivatalba, ahol nyugdíjazásáig (2007) dolgozik. Új korszak következett.

A rendszerváltás, a tulajdonviszonyok megváltozása, a földprivatizáció a földmérésszakma számára óriási munkát jelentett. A kárpótlási és részarány-tulajdon kiadása felértékelte a kultúrmérnöki tudománynak egyébként is alapját jelentő földmérői tevékenységet. A jogszabályoknak, a határidőknek, a megrendelőknek való állandó megfelelési kényszer hatása alatt kellett dolgozni.

Embert próbáló időszak volt ez, s nem csak szakmai feladatot jelentett, hiszen a valamikori földtulajdonosok minden bajukat zúdították a földmérőre, s ez nagy empátiakészséget igényelt.

Ez utóbbi nem esett nehezére. A csonka családból eredeztetett kötelezettség, a nevelőapjától megtapasztalt szociális érzékenység segítették abban, hogy jó emberi, baráti kapcsolatok is alakultak a falusi gazdákkal. E bizalom motiváló tényező volt később, a feleségével, 1993-ban alapított vállalkozásnak, mely mára a család tagjaival bővült.

A szakmai kiteljesedés mellett magánéletét nem kímélték a kudarcok. Első házasságának felbomlását nehezen élte meg, majd gyermekei anyja halálát is. Lányai felnevelése tartották benne a lelket. Beáta (1971) pedagógus, szemük fénye a kétéves Dalma. Edit (1973) nőiruha-készítő szakmunkás. Aztán az élet új boldogságot kínált. Különös rendezése a sorsnak egy névrokon középiskolai tanárnővel, Boján Annával kötött házassága, de 12 évig tartó boldog életük felesége hirtelen halálával 1998-ban véget ért. Újra talpra kellett állni, a feladatok sodorták, segítették feldolgozni a gyászt. És mindig támasza lenni gyermekeinek. – Ma boldog párkapcsolatban él.

De önmagának sem akar adós maradni a fiatalkori életéből kimaradt szellemi és anyagi javak miatt. Ez utóbbit csak szükséges eszköznek tekinti, hogy felfedezze a világot; Amerikát és Kínát, Alaszkát és Kanadát, de járt Argentína, Brazília, Chile stb. szép tájain is.

A pozitív életszemlélet, a szakmai munka máig meglévő öröme, mások segítése alakították életét. És álmai, vágyai hajtják tovább, tovább.

(Északkeleti Almanach 27. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2011.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése