Nem Danikáné lányát, hanem a római pápát szállította A római katolikus egyház éppen hivatalban lévő feje már nagyon régen nem kocsizik ki vele. Haladnak a korral. Modern közlekedési eszközzel, autóval... Tartalom megtekintése
Dr. Lipusz György
Alezredes, kapitányságvezető,
Encs
Szikszón született 1946. február 7-én. Szülei postások voltak, 1946-ban, születése után kerültek Hidasnémetibe. Édesapja a Miskolci Postaigazgatóságon dolgozott, sajnos nagyon fiatalon, 49 éves korában eltávozott az élők sorából. Édesanyja ma már nyugdíjas. Öccse, aki Miskolcon él, Halmajon háziorvos.
Gyermekkorát Hidasnémetiben töltötte. Az általános iskolában főleg a humán tárgyak érdekelték, a magyar és a történelem volt a kedvence. Nagyon szeretett sportolni, főleg futballozni, tizennégy éves korában már a megyei II. osztályban szereplő helyi futballcsapatban játszott jobbszélsőt, jobbösszekötőt.
Középiskolai tanulmányait Miskolcon a Földes Ferenc Gimnáziumban folytatta, ahol az akkor divatos 5+1 oktatás keretében postaforgalmi szakon tanult. A Petőfi Kollégiumban lakott, ahol máig tartó baráti kapcsolatok alakultak. 1964-ben jó eredménnyel érettségizett és postaforgalmi technikusként segédtiszt lett.
Első munkahelye a Miskolci Postaigazgatóság lett, rendszeres helyettesként módja volt szülőföldjét, Abaújt közelebbről megismerni. Egy év múltán behívták katonának, Aszódon a gépkocsizó lövészezrednél szolgált, rádiós volt, első osztályú távírász lett. Leszerelése után Encsre a járási tanács titkárságára került, titkársági előadóként dolgozott. Ügyességére, szorgalmára hamar felfigyeltek és később a járási tanács elnökének személyi titkára lett. Ekkor ismerkedett meg közelebbről az államigazgatási tevékenység fortélyaival.
Ezerkilencszázhetvennégyben kinevezték a mezőgazdasági osztályra főelőadónak, a mezőgazdasági szövetkezetek felügyelete volt a feladata. Ebben az időben jelentkezett a jogi egyetem levelező tagozatára, és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán 1980 márciusában avatták jogi doktorrá.
Időközben ezerkilencszázhetvenötben a városi pártbizottságra hívták dolgozni, ahol 1987-ben pártbizottsági titkárként fejezte be apparátusi pályafutását.
Ekkor került a rendőrség állományába, őrnagyi rangban kinevezték kapitányságvezetőnek, ennek feltétele a jogi végzettség volt. A Rendőrtiszti Főiskolán egyéves átképzésben vett részt és a mai napig betölti ezt a posztot.
Elképzelhetetlen körülmények között, lepusztult épületekben három munkahelyen dolgoztak akkor. 1990-ben kapták meg a GAMESZ épületét, ami már némi előrelépést jelentett a feltételek terén.
Tevékenysége során első perctől új, modern kapitányság építése volt a célja, és nagyon büszke arra, hogy Forgács László akkori főkapitány segítségével mindezt sikerült kilobbizni. 1998 decemberében helyezték el az új épület alapkövét és 2000. április 26-án avatták a mai, modern követelményeknek megfelelő épületet.
Dr. Lipusz György eddigi gazdag életútját a Munka Érdemrend ezüst fokozatával, több miniszteri dicsérettel, a 10 éves Szolgálatért Érdeméremmel és 2002-ben a Szent György-érdemkereszttel ismerték el. (Ez utóbbit két-három rendőr kapja évente az országban.)
Az alezredes úr az „Abaújért Bűnmegelőzési Alapítvány” kuratóriumi elnöke és 1980 óta a Hernádvölgye Vadásztársaság elnöke és a megyei vadászszövetség elnökségi tagja.
Eddigi életútjáról így vall: – Az ember fogadjon szót a szüleinek, és ha boldogulni akar, akkor tanulnia kell! Fiatal fejjel nem mindig fogja fel ennek jelentőségét, ezért lényeges a szülők következetessége. Sajnálom, hogy a nyelvek kimaradtak az életemből.
Fontosnak tartom, hogy a helyi értelmiség ne hagyja el azt a közösséget, ahol született. Ezt a vidéket sokszor nevezték „sötét Abaújnak”, de itt is a „Jóisten rendes emberei” laknak. Az életminőség javításáért itt kell tenni, ebben az értelmiségnek kitüntetett szerepe van, ha az itt élők nem tesznek meg mindent a környékért, akkor lemarad.
Dr. Lipusz György ezerkilencszázhatvankilencben kötött házasságot Szabó Katalinnal, aki anyakönyvvezetőként dolgozott, ma már nyugdíjas. Egy lányt és egy fiút neveltek fel, mindketten apjuk nyomdokaiba léptek. Brigitta (1970) szakvizsgázott jogász, a megyei rendőrkapitányság igazgatásrendészeti osztályán kiemelt főelőadó századosi rangban. Férje is rendőr, tanszékvezető a Rendőr-tiszthelyettesi Szakközépiskolában, két gyermekük hét- és nyolcéves. András (1973) ugyancsak századosi rangban az Országos Rendőrkapitányságon osztályvezető-helyettes, felesége mi más lehetne, mint százados, a Pest Megyei Főkapitányságon dolgozik, most várják első gyermeküket.
A lassan nyugdíjba készülő kapitányságvezető szeret vadászni, elsősorban vaddisznóra, őzre, szarvasra vadásznak. Időnként egy-egy vendégvadászatot is szerveznek. Lőtt már minden lőhető vadat, de legtöbbször vaddisznó akadt a puskavégre.
A vadászat során főleg a természet szépsége bilincseli le, szereti az erdő zúgását, amikor minden búját-baját elfeledheti az ember. Ha teheti, könyvet is szívesen vesz a kezébe, szereti az útleírásokat, vadászkönyveket, kedvenc írója Hemingway.
(Borsod-Abaúj-Zempléni Almanach 4. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2003.)
Hasonló
Varga János
Dr. Szántó Marianna
Dr. Halász Ferenc
Szabó Dénes
Dr. Vidákovics Béla
Polgári Illés
Podráczki Tibor
Kurek István
Bratu László
Kormány Pál
Béres László
Dr. Menyhért Béla
Soós Károlyné
Jónyer Lajosné
Szeles András
Paul József
Juhász Zsolt
Bratu László
Zsiga Józsefné
Boriszné dr. Janoczkó Erzsé...
Aranyhintó hat lóval, bíbor bársony trónnal
A milánói dóm égbe szúró tornyai
A világ egyik legszebb gótikus temploma tárul az ember a szeme elé a Piazza del Duomón A délutáni nap fényében fürdő homlokzat nem ismeretlen előttem. Láttam képen, filmen, körbesétáltam a... Tartalom megtekintése
Tanya
Biszák László alkotása A festő, aki komplett képekben gondolkodik, vagy csak ráhagyja az ecsetére, hogy dolgozzon, máris kikerekedhet keze nyomán egy tájkép, és ha van még festék a palettán ... Tartalom megtekintése
“Itt van az ősz, itt van újra…”
Ősz Zoltán alkotása Itt van az ősz, itt van ujra, S szép, mint mindig, énnekem. Tudja isten, hogy mi okból Szeretem? De szeretem (Petőfi Sándor) Remek. Pompás. Csodás. Szinte itt ... Tartalom megtekintése
Őszikék 22 – 11
Bíró Ernő alkotása Lám-lám idén is eljött minden híresztelés ellenére az ősz! A nyár perzselő volt, áhítoztunk az esőre, kis lehűlésre, és mutató újját felemelve hozott rosszakat, viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése
Kertész utcai ház, Győr
Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et írunk, és 2020-ban készítettem ezt a kis képet. Révfalut jártam, kerestem az emlékeket, lassan az épületek is úgy kipotyogtak a szitán, eltűntek mint a pergő ... Tartalom megtekintése
Lagúna
Huszár Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése
Fornax
Tüttő József alkotása Képzeletem összes zugát nézegetem az elvonatkoztatott témát bontogatva ami a jelenkor megváltozott világát képviseli. A múlt század embere vagyok, ahol a tárgyak tárgyakat ... Tartalom megtekintése
Józsi seprűvel győzte le a fellázadt kávéfőzőt
Megsértődött a kis kotyogó, s kattogott, pattogott, csörömpölt, ugrándozott Köztudott tény, hogy az erdélyi vendégszeretetnek nincsenek határai, Székelyföldön meg különösképpen. Mindenki szívesen fogad vendégeket, látogatókat, hosszabb vagy rövidebb távon, és... Tartalom megtekintése
“Nem nyitok vitát…”
Tüttő József alkotása Két krumpli egy zsákba hiába nagy a zsák, akkor hátra arc, és úgy vitáznak mint két felfújt hólyag. Tüttő József két figurát állít elénk, hogy fejtsük meg ... Tartalom megtekintése