Radóczi János

Ügyvezető, halászati szakmérnök – önkormányzati képviselő,

Nyíregyháza–Balsa

Radóczi János szszb 27 zsl.jpgAz emberek azt gondolják, hogy a halat az Isten adja, s nem tudják, de talán nem is akarják, hogy mennyi feladat, munka van addig, míg az asztalukra kerül” – mondja, s bárki hétköznapi ember kíváncsiságát is felkeltheti a szimpatikus, agráros karakterű szakember hozzáértése. A hal és a víz határozza meg életét. Tréfás szólással mondhatnánk, hogy él, mint hal a vízben, s ez akár igaz is lehet a halászatban eltöltött negyedszázad eredményeire visszatekintve. Ezért azonban – mint az életben általában – keményen meg kellett dolgozni.

Mándokon született, de Nagykállóban nőtt fel, innen ment a Debreceni Agrártudományi Egyetemre, ahol gyepgazdálkodási szakon szerzett diplomát. Előbb Tiszaszalkára került az Állami Gazdaságba, rögtön „mély vízbe”, majd kis kitérők után megyei főállattenyésztő volt öt évig. Aztán vissza – immár véglegesen – az igazi mély vízbe, a halászatba. 1984-et írunk, amikor fiatalon, a nyíregyházi – akkor – Alkotmány Halászati Szövetkezet elnöke lett. Átszervezésekre, változásokra került sor, s ekkor alapította meg jelenlegi cégét, a Szabolcsi Halászati Közös Vállalatot, ennek 26 éve. Célja az volt, hogy az alapokat egyben tartsa, s ez nemcsak önös, de a dolgozók érdekét is jelentette. És a szakmai érdekeket is, amikor 1986-ban halászati szakmérnöki végzettséget is szerzett. A társadalmi-gazdasági helyzet diktálta a tempót; 1999-ben három hónap alatt épített fel egy halfeldolgozó üzemet Kemecsén, hogy az akkor nyíló TESCO beszállítói körébe bekerülhessen. Ma az üzletlánc 21 üzletébe szállít, Nyíregyházára, Debrecenbe, Miskolcra ő a kizárólagos beszállító. A ma 40 főt foglalkoztató cég a Tisza 140 km-es, a Bodrog 50 km-es – a teljes magyarországi – szakaszát gondozza.

Műveli a szabolcsveresmarti 400 hektáros víztározót, és szintén 400 hektár területen végez haltermelést. Komplex halászati termesztésben a megyében piacvezető, országosan a közepestől nagyobbak közé sorolja magát a szakma teljes vertikális integrációját magába foglaló tevékenységükkel. A fejlesztésben meghatározó szerepük van a cégben dolgozó külföldi – hollandiai  – szakmai tapasztalattal bíró, onnan új, nyitott szemléletet hozó fiainak. Büszke rájuk! Halászati szakmérnöki és élelmiszeripari mérnöki tudásukkal új technológiákat fejlesztettek ki. A különféle halak szaporításának lehetőségét eredményező technológiák nemcsak szakmai tőkét jelentenek, de valós igényeket is kielégítenek.

– Kicsi az ágazat – mondja –, s a különböző szinten folyó kutatások nem eléggé összehangoltak, sokszor öncélúak, s több hazai és európai uniós támogatás kellene. És még hosszan beszél a feladatokról, megoldásra váró problémákról.

De visszaevezünk a Tiszára, pontosabban Balsára, abba a Tisza-parti kis faluba, melyet maga sem gondolta, hogy így megkedvel. Az, hogy szereti a Tiszát, természetes igényt ébresztett benne egy olyan pihenőhelyre, ami hosszú távon és komfortban is kikapcsolódást, kényelmet jelenthet.

1990 táján munkavégzés közben vízi-járművön utazva döbbent rá – amire a partról nem –, hogy milyen sokféle képét/színét mutatja a Tisza, s ez elég volt ahhoz, hogy itt telepedjen le, a folyó 140 kilométerének tengelyén, Balsán. A három hónap alatt felépített házában igazi otthonra talált. Az emberek befogadták, ő és cége pedig saját eszközeivel, lehetőségeivel igyekszik segíteni a falut, ez évente milliókat tesz ki. Már harmadik éve, hogy karácsonykor itt minden család asztalára hal kerül, de kezdetektől részt vállal a már hagyománnyá és híressé vált Szárnyas-Hal Fesztivál megrendezésében, kivitelezésében is. Tenni akar Balsáért – bizalmat is kapott a 2010-es önkormányzati képviselő választáson  –, s szeretne követésre méltó példát is adni. „Ez az én egoizmusom. Apám is azt szerette, ha boldogulnak a körülötte lévők.”

Úgy látja, hogy az emberekben megvan a bizakodás, fontos számukra az, hogy mi történik körülöttük. Igénylik a gondoskodást, és értékelik, hogy az önkormányzati vezetés sokat tesz a faluért gazdálkodási, közösségi, kulturális téren egyaránt. Képviselőként javaslataival, szociális érzékenységével, kapcsolatrendszerével igyekszik segíteni Balsa jövőjét, az emberek boldogulását.

– Terve egy halászcsárda – a telek már megvan –, s ez munkát adna nem is kevés embernek, de jó promóciós lehetőség is lenne ez egy halászati cégnek. S nem utolsósorban turisztikai vonzerőt is jelentene a községnek. – Az étlap-referencia megvan; a Radóczi-féle pontyhalászlé nemcsak barátait, ismerőseit kápráztatja el, de a híres gyomaendrődi, bajai stb. gasztronómiai vándorversenyeken a zsűri tagjait is.

Halászat-vadászat. Ez utóbbi csak hobbi, s annak is inkább a fizikai igény-bevételi, közösségi, társasági ol-da-la. „Nagyobb élmény elengedni egy vadat, mint meglőni” – mondja, s ilyenkor csöndben marad, vigyáz, nehogy megzavarja. Ez az ő emberi és érzésvilága.

(Északkeleti Almanach 27. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2011.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése