Karászi László

Vállalkozó – a Karászi Tüzép tulajdonosa,

Dombrád–Pátroha

szszb 23 ai Karászi László 2.jpgÉdesapja, Karászi Kálmán életében közismert és elismert személyiségnek számított Dombrádon. Nemcsak azért, mert jó szakemberként irányította a Dombrádi ÁFÉSZ pátrohai fűrészüzemét, hanem azért is, mert feleségével együtt a gazdálkodásban, a gyermekekről való gondoskodásban is példát mutatott. Mindemellett közösségi ember is volt, hiszen a dombrádi református gyülekezetben gondnokhelyettesi tisztséget töltött be. Napjainkban – két gyermeke közül az idősebbik – Kálmán viszi tovább az apai örökséget gazdálkodóként.

A kisebbik gyermek, László 1963. november 30-án született Dombrádon. Már kisgyermekként bekapcsolódott a ház körüli tennivalók végzésébe: etette a hízóbikát, a fejőstehenet, disznópásztorkodott, és a Tisza-töltésen forgatta, gyűjtötte a szénát. Ha tehette, társaival együtt szívesen futballozott, de a tanulásra is maradt ideje. Elsősorban a matematikát kedvelte, igen sokat tanult az egyébként rendkívül szigorú tanárnak számító Samu Istvántól.

Középfokú tanulmányai során is – Nyíregyházán a Vendéglátóipari Szakközépiskolában – a kitűnők közé tartozott. Középiskolai éveiből ugyancsak egy matematikatanár, Hargitai András maradt meg jó emlékezetében.

1980-ban frissen szerzett szakképesítésével felszolgálóként kezdett Dombrádon a vendéglőben. Később – a „keménykezű” Becker igazgató úr által irányított – Dombrádi ÁFÉSZ különböző részlegeiben dolgozott: Pátrohán, Gégényben, Tiszakanyáron, majd újra Dombrádon az Erzsébet utcai sarki kocsmában. Hamar „megfizette a tanulópénzt”, ám az itt töltött évek elsősorban emberismeretből adtak számára máig hasznosítható tapasztalatokat.

Miután eldöntötte, hogy addig nem alapít családot, amíg a katonai szolgálatot le nem tölti, hamar „letudta hazafias kötelezettségét”: Budapesten egy építőmunkás-zászlóaljnál szolgált, szakmájából eredendően a konyhán.

1990-ben került „édesapja keze alá” a fűrészüzembe, ahol műszakvezető, majd egy fél évvel később a szemközti Tüzép-telep árukiadója lett. Miután a tennivalókat igen hamar elsajátította, sőt még a könyvelésbe, az adminisztrációba, a napi jelentések készítésébe is „besegített”, a rendszerváltás idején elegendő felkészültséget érzett magában ahhoz, hogy az időközben eladásra meghirdetett telepet banki hitelből megvásárolja.

Önálló, „maszekvilágbeli” tevékenységét a klasszikus „tüzépi” tevékenységgel, építőanyag-kereskedelemmel kezdte. Keményen dolgozott, minden fillér hasznot visszaforgatott a vállalkozásba, így néhány év múlva megvette az első használt IFA-t áruszállításhoz, majd a„kis lépések taktikáját” alkalmazva folyamatosan bővítette a cég tevékenységi körét.

Ma már három sikeres céget „üzemeltet”: a Tüzép irányítója felesége lett, belföldi teherfuvarozó vállalkozása a telep szállítási igényeit elégíti ki, míg harmadik cége három kamionnal nemzetközi teherfuvarozást végez. Összesen 17 dolgozót foglalkoztatnak, és árbevételük az induláskori tízmillióról – csak a Tüzép esetében – 300 millió fölé emelkedett napjainkra.

Karászi László a református egyházban megörökölte édesapja posztját, a gondnokhelyettesi tisztséget, emelt fővel és tiszta szívvel vállalja és végzi presbiteri tennivalóit. Nem feledkezik meg szűkebb pátriájáról sem: lehetőségeihez mérten támogatja a várost céljai elérése érdekében.

„Az eredményekhez, a sikerhez vezető úton legfontosabb tulajdonság a kitartó, következetes munka – vallja Karászi László. – 1992-től minden reggel hét órakor én nyitok, és este én zárok, gyakorlatilag két ember helyett dolgozom, az éjszakai alvásra legfeljebb néhány óra jut. Tény az is, hogy a feleségemnek, a családi háttérnek legalább olyan érdeme van eredményeinkben, mint nekem. Fontos dolognak tartom, hogy az ember tartson rendet és tisztaságot maga körül, ezért is érvényes nálunk a „seprű, lapát, furik” szlogen, aminek meg is van az eredménye, hiszen szerénytelenség nélkül állíthatom, hogy telepünk rendezettsége, kiépítettsége, környezete nemigen hagy kívánnivalót maga után.”

1986-ban kötött házasságot Henter Erikával, aki korábban a demecseri szövőgyár irodáján dolgozott. Két gyermekük közül Erika 1987-ben született, ő is a vállalkozásban tevékenykedik. Az öt évvel fiatalabb László elsős ipari tanuló.

Karászi László szereti az autókat, mindig szívesen „bütykölte” a cég teherautóit, gépeit. Kedveli a Forma-1 versenyeit, a tavalyi magyarországi futamot is a helyszínen tekintette meg.

Mindemellett igazi hobbija a munka, hiszen „hajtja a vére”: a szüleitől tanult normáknak ő is meg akar felelni.

Eddigi életútjával elégedett. Mindig talál maga körül új kihívásokat, még számtalan terve van. Korántsem érzi kiteljesedettnek tevékenységét, reméli, hogy a továbblépéshez még néhány tartalékot meg tud mozgatni, néhány új ötletet meg tud valósítani.

(Szabolcs-Szatmár-Beregi Almanach 23. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2007.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése