Pásztor Ferenc

Iskolaigazgató,

Gesztely

baz_04_124_pasztor_ferenc.jpgNyugodt szívvel vallhatja magát tősgyökeres gesztelyinek, hisz már szülei is itt élték le életük javát. Édesapja, aki nemrégen hunyt el, egykor gépkocsivezetőként kereste kenyerét, édesanyja a háztartást vezette.

Öccse autó-motorszerelő, Miskolcon az MKV-nál dolgozik. Általános iskolai tanulmányaiból az első hét évet Gesztelyen végezte. Szívesen gondol vissza ebből az időből Kusza Bélára, aki földrajzot, biológiát tanított. Fizikai foglalkozású szülők tehetséges gyermekeként a nyolcadik osztályt Mezőkövesden folytathatta, ahol a kollégiumi diáktanács titkára lett. Az I. László Gimnázium és Szakközépiskola jelentette a középiskolai tanulmányok színhelyét, ahol végig jó és jeles tanuló volt. Sokat tanult Pető Mária földrajz szakos tanártól, aki a kedvenc tanárai közé tartozott. A kollégiumban stúdióvezetőként kapcsolódott be a közösségi munkába.

Ezerkilencszázhetvenötben a sikeres érettségi után a Sárospataki Tanítóképző következett. Egy évig albérletben lakott, majd két évig kollégista volt, ahol ifjúsági klubvezetőként töltött csodálatos éveket. Emberileg, szakmailag nagyszerű tanárokra lelt, olyanokra, akiktől egy életre megtanulta a szakma szeretetét. A sportot mindig kedvelte, így elvégezte a testnevelés szakkollégiumot is. Ezerkilencszázhetvennyolcban fejezte be tanulmányait Sárospatakon és pályakezdőként rögtön szülőfalujába került. Egy évig tanítóskodott, a második osztályban pallérozta a rábízott kicsinyeket, majd a felső tagozaton tanított testnevelést, hamarosan munkaközösség-vezető is lett.

Időközben tovább képezte magát, 1986-ban földrajz szakot végzett Nyíregyházán a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán. Szakmai munkája elismerésének tekinthetjük, hogy 1985-ben kinevezték igazgatóhelyettesnek.

Bekapcsolódott Gesztely közösségi és kulturális életébe is, előbb ifjúsági klubvezető lett, majd 1981-től négy éven át a művelődési ház munkáját irányította. Hogy sokoldalú felkészültségét bővítse, 1988-ban újságírói képesítést szerzett, bár ma nemigen van ideje ennek gyakorlására.

1993-ban elődje nyugdíjba vonulása után, pályázat útján nevezték ki az általános iskola igazgatójává. Az intézmény rá egy évre vette fel a Csokonai Vitéz Mihály nevet. Ez nem véletlen névválasztás, hisz a hagyományok szerint a költő gyakran megfordult Gesztelyen a Puky-kúriában, merthogy Puky István az iskolatársa volt.

Ma háromszáz diák oktatása, nevelése a feladata a huszonhat pedagógussal (valamennyien szaktanárok!) rendelkező iskolának. Az 1–8. osztály mellett működik egy kisegítő és Újharangodon egy tagiskola.

Három idegen nyelvet oktatnak: angolt, franciát és németet, de folyik hangszeres oktatás, táncoktatás és kézműves képzés is. A technikai feltételeket nyelvi labor, konditerem, tankonyha, számítástechnikai terem és a községi mellett, saját iskolai könyvtár is biztosítja. Az egészséges életmódhoz a tornaterem és a sportudvar segíti a nebulókat, akiknek jelentős része ma már az 1987-ben épült új épületrészben tanul.

A gyerekek összetétele heterogén, széles skálán mozog szociális hátterük, így fel kell készíteni őket a megye elit iskolájára, a Földes Gimnáziumra, meg a szakiskolára is. A beiskolázás és a tankötelezettség 100 százalékos, a tanulók többsége Miskolcra kerül továbbtanulni. Sikeres munkájukat bizonyítja, hogy diákjaik közül került ki neves zongoraművész, számítógépes szakember, szép számmal orvos és jogász. Iskolájuk a Nemzeti Tankönyvkiadó referenciaiskolája, ami az új tankönyvek bevezetésével kapcsolatban jelent sokirányú feladatot.

Pásztor Ferenc ma is aktív közösségi ember, 1994-től (bár 1991-től Miskolcon lakik családjával) már a harmadik ciklusban tagja a helyi képviselő-testületnek. Ezerkilencszázkilencvenöttől közoktatási szakértőként tevékenykedik és a felsőzsolcai közoktatási ellátási körzet igazgatói munkaközösségének vezetője. Ezerkilencszázkilencvenkilencben közoktatás-vezetői szakot végzett Budapesten, a Műszaki egyetem égisze alatt.

Munkájáról, sikereiről így vall: „Elsődlegesnek tartom az elkötelezettséget, a pályaszeretetet és mindenekelőtt a gyermekszeretetet. Szeretem a munkámat, hisz a gyermekeken keresztül a felnőttekkel is kell foglalkoznom, a diák mögött mindig ott van a szülő is. Az intézményvezetés, az elfoglaltságaim kitekintési lehetőséget biztosítanak a külvilágra is.”

Pásztor Ferenc 1983-ban kötött házasságot kolléganőjével, Vinter Erikával, aki matematika–kémia–számítástechnika szakos tanár és egyben megyei szaktanácsadó Borsod megyében. Lányuk, Vivien, 1986-ban született, a Földes Ferenc Gimnázium 10. osztályos kitűnő tanulója, aki a kémia iránt érdeklődik leginkább.

Az igazgató úr szabad idejében szívesen olvas szépirodalmat, de az ismeretterjesztő műveket is forgatja. Földrajz szakosként sokfelé járt, szereti a szép, érdekes tájakat. Mint ország Svájc, a városok közül Párizs ragadt meg leginkább emlékezetében.

 (Borsod-Abaúj-Zempléni Almanach 4. kötet. In-Forma Kiadó Nyíregyháza 2003.)
Szerző: 2018. 01. 17.
Ha még nincs közöttünk, csatlakozzon most az Unokáink is olvasni fogják oldal kedvelőihez a Facebookon!

Hasonló

Tanya

Biszák László alkotása A  festő, aki   komplett  képekben  gondolkodik,  vagy  csak  ráhagyja  az  ecsetére, hogy  dolgozzon,  máris  kikerekedhet  keze nyomán egy tájkép, és  ha  van  még festék a palettán ... Tartalom megtekintése

Őszikék 22 – 11 

Bíró Ernő alkotása Lám-lám  idén is eljött minden  híresztelés ellenére az  ősz!  A  nyár  perzselő  volt,  áhítoztunk   az  esőre, kis  lehűlésre,  és  mutató újját  felemelve  hozott  rosszakat,  viharokat, lehűlést ... Tartalom megtekintése

Kertész  utcai  ház, Győr

Hargitai Beáta alkotása …már 2024-et  írunk,  és  2020-ban  készítettem  ezt  a kis  képet.  Révfalut  jártam,  kerestem  az  emlékeket,  lassan  az  épületek  is  úgy  kipotyogtak  a  szitán,  eltűntek  mint  a pergő ... Tartalom megtekintése

Lagúna

Huszár  Boglárka alkotása Lagúnáknak nevezik az atollok korallzátonyától körülzárt vízfelületet is. Magyar neve az olasz laguna szóból ered, melyek jelentése tavacska, pocsolya; végső forrása az azonos jelentésű latin LACŪNA. (Wikipédia). ... Tartalom megtekintése

Fornax

Tüttő József alkotása Képzeletem összes  zugát    nézegetem   az  elvonatkoztatott  témát   bontogatva  ami  a jelenkor megváltozott  világát   képviseli.  A  múlt század  embere  vagyok,  ahol  a tárgyak  tárgyakat ... Tartalom megtekintése

“Nem nyitok vitát…” 

Tüttő József alkotása Két  krumpli  egy  zsákba  hiába  nagy a zsák,  akkor  hátra  arc,  és  úgy  vitáznak  mint két  felfújt  hólyag.  Tüttő  József  két  figurát  állít  elénk,  hogy  fejtsük  meg ... Tartalom megtekintése